Wielkanocne procesje konne za nami

2019-04-24, Środa

Po raz kolejny w drugi dzień Świąt Wielkanocnych można było zaobserwować przemarsze tradycyjnych wielkanocnych procesji konnych na terenie powiatu raciborskiego. Wydarzenie to przyciąga nie tylko właścicieli koni, jeźdźców, ale także posiadaczy bryczek i wozów oraz wielu mieszkańców ziemi raciborskiej jak również gości spoza. Powiat raciborski od lat wspiera organizację procesji dofinansowując organizację  tych wyjątkowych wydarzeń kultywujących nasze lokalne tradycje.

Historia wielkanocnych procesji konnych sięga średniowiecza, a po dzień dzisiejszy jest kultywowana w czterech miejscowościach powiatu raciborskiego: Bieńkowice, Pietrowice Wielkie, Racibórz-Sudół oraz Zawada Książęca. Procesje mają przede wszystkim charakter religijny, jej uczestnicy podczas objazdu pól zatrzymują się przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach prosząc o dobre plony. Na zakończenie odbywa się wyścig i spotkanie uczestników, często w formie rodzinnego festynu.