początek strony

Powiat

Wizyta z partnerskich powiatów z wernisażem na Zamku

2019-10-21, Poniedziałek
 

W czwartek 17 października br. w Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy podsumowujący polsko-niemieckie warsztaty zorganizowane w ramach Młodzieżowego Tygodnia Sztuki w Gut Saathain w 2018 roku. To prace dzieci i młodzieży, które powstały w wyniku współpracy powiatu raciborskiego z powiatem Elbe-Elster oraz Märkischer Kreis.

Dzięki powiatowemu partnerstwu do Niemiec wyjechała młodzież z Liceum Plastycznego w Raciborzu wraz z opiekunami, gdzie pod kierunkiem Ararata Haydeyana doskonaliła zdolności plastyczne. W przedsięwzięciu uczestniczyła też reprezentacja z powiatu Märkischer oraz powiatu nakielskiego. Wcześniej prace były prezentowane w Niemczech i w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.  Powiat raciborski uczestniczy w tych wymianach od 2012 roku, każdorazowo wysyłając młodzież na to wydarzenie.

W oficjalnym otwarciu wystawy uczestniczyli trzej włodarze powiatów partnerskich z delegacjami: starosta Grzegorz Swoboda, starosta Elbe-Elster - Christian Heinrich-Jaschinski starosta Märkischer Kreis - Thomas Gemke, radni powiatowi, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu.

Ponadto podczas pobytu na ziemi raciborskiejdelegacje z partnerskich regionów uczestniczyły w Festiwalu Perspektyw, który promował kształcenie zawodowe i techniczne w szkołach powiatowych, omówiły rodzaje wymian i działań na rok 2020 i zwiedziły Browar Racibórz. Dodatkowo przedstawiciele powiatu Elbe-Elster odwiedzili także Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań  im. J. von Eichendorffa w Łubowicach oraz zabytkowy młyn w Brzeźnicy, a delegacja z powiatu Märkischer Kreis: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu, Leśną Szkółkę Kontenerową w Nędzy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie oraz Pocysterski Zespół Pałacowo-Klasztorny w Rudach.
wszystkie