Wspólne stanowisko przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego - to efekt ogólnopolskiej konferencji nt. finansowania szkolnictwa specjalnego...

2003-10-01, Środa
Wspólne stanowisko przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z propozycją zmiany wysokości wag, czyli subwencji oświatowej dla szkół i ośrodków specjalnych – to efekt ogólnopolskiej konferencji „Szkolnictwo specjalne – teraźniejszość i przyszłość”, która odbyła się w dniach 25.-26.09.br. w Raciborzu, pod honorowym patronatem Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka i Starosty Lublinieckiego Jana Demarczyka. Rok 2003 obchodzony jest jako Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych. W ostatnim czasie podejmuje się szereg inicjatyw, mających na celu uwrażliwienie społeczeństw na poprawę warunków życia i funkcjonowania w zbiorowości lokalnej osób chorych i niepełnosprawnych. Niestety, tenże rok stał się dla wielu jednostek samorządu terytorialnego w Polsce czasem zaistnienia ogromnych kłopotów finansowych związanych właśnie z niepełnosprawnymi. Przyjęte algorytmy finansowania oświaty (tzw. wagi) nie gwarantują realizacji zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki w odniesieniu do uczniów podlegających kształceniu specjalnemu. W trudnej sytuacji znalazł się Powiat Raciborski, który wraz z Powiatem Lublinieckim należą do największych ośrodków kształcenia specjalnego w Polsce. Na terenie Powiatu Raciborskiego funkcjonują bowiem aż cztery ośrodki specjalne, cieszące się bardzo dobrą opinią w kraju. Jednakże udział 40 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski jest wymownym dowodem na to, że szkolnictwo specjalne znalazło się w dramatycznej sytuacji finansowej. Odbija się ona także na innych zadaniach realizowanych przez samorządy. Taka sytuacja to efekt przyjętych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu regulacji prawnych i organizacyjnych w zakresie finansowania szkolnictwa specjalnego, które nie mają przełożenia na wysokość subwencji przekazanej samorządom na realizację zadań szkolnych i pozaszkolnych w szkołach i ośrodkach szkolno-wychowawczych. Oprócz niedoszacowania wag, zwrócono również uwagę na wprowadzoną od 1 stycznia br. podwyżkę płac dla nauczycieli, za którą nie przyszły z MENiS żadne środki finansowe. Samorządy, chcąc sprostać wynikłym problemom, dokonały już wielu cięć budżetowych i ograniczyły swoje wydatki do niezbędnego minimum. Mimo to, niejeden z samorządów stoi przed koniecznością zaciągnięcia kredytu, bądź też skłania się ku likwidacji swoich ośrodków kształcenia specjalnego. Wobec wspólnych problemów finansowych doszło do konsolidacji jednostek samorządu terytorialnego, której wyrazem stała się ogólnopolska konferencja w Raciborzu. „Po wielu indywidualnych staraniach o pomoc finansową dla szkolnictwa specjalnego i zmianę algorytmu naliczania subwencji, pragniemy wspólnym głosem wyrazić apel o dokonanie stosownych decyzji i korekt” – napisali we wspólnym stanowisku do Minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystyny Łybackiej uczestnicy konferencji. „Wobec tezy, że środki na zadania oświatowe gwarantowane są przez państwo w dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zwracamy się z prośbą o uwzględnienie specyfiki jednostek, które realizują zadania z zakresu szkolnictwa specjalnego” – piszą dalej do Minister Łybackiej przedstawiciele polskich samorządów. Celem ogólnopolskiej konferencji, poza konsolidacją samorządów, było również opracowanie propozycji zmian w sposobie naliczania subwencji oświatowej. Uczestnicy konferencji dokonali wspólnie wyliczeń wysokości wag dla szkolnictwa specjalnego, które mogłyby zapewnić funkcjonowanie placówek na optymalnym poziomie. Propozycje przesłane zostały w piśmie do Minister Edukacji Narodowej i Sportu. „Pragniemy również zaznaczyć, że jeszcze w tym roku liczymy na konkretne wsparcie finansowe z 1-procentowej rezerwy finansowej MENiS” – napisali do Krystyny Łybackiej uczestnicy spotkania w Raciborzu. Ogólnopolska konferencja „Szkolnictwo specjalne – teraźniejszość i przyszłość” odbyła się w dniach 25.-26.09.br. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. Jej głównym tematem było finansowanie szkolnictwa specjalnego. Efektem dwudniowego spotkania samorządowców z całej Polski jest wspólne stanowisko uczestników konferencji. „Naszym wspólnym wystąpieniem pragniemy wesprzeć starania MENiS, zmierzające do poprawy warunków funkcjonowania szkolnictwa specjalnego na terenie Rzeczyposplitej” – czytamy we wspólnym stanowisku. Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego wyrazili również nadzieję, że wypracowane propozycje pomogą przy konstruowaniu takich mechanizmów finansowania kształcenia specjalnego na 2004 r., które pozwolą realizować wszystkie zadania wynikające z ramowych programów nauczania i ramowych statutów szkół.