Zakończył się IV Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych Pójdźmy do Betlejem...

2004-01-09, Piątek
Zakończyły się przesłuchania w ramach IV Powiatowego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych „Pójdźmy do Betlejem”. Spośród 25 zespołów, jury postanowiło przyznać 6 głównych nagród i 6 wyróżnień najlepszym zespołom. IV Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych odbywał się w dniach 07.-08.01.br. w Raciborskim Centrum Kultury – Domu Kultury „Strzecha” w Raciborzu. Główne cele przeglądu to: kultywowanie zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, aktywizowanie zespołów szkolnych do prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej swoich miejscowości, a także wychowanie w duchu szacunku dla wartości chrześcijańskich, narodowych i rodzinnych. W przeglądzie udział wzięło 25 zespołów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych oraz działających przy parafiach, instytucjach kultury, stowarzyszeniach i placówkach wychowania pozaszkolnego powiatu raciborskiego. Uczestnicy prezentowali inscenizacje bożonarodzeniowe w jednej z wybranych form (widowisko jasełkowe, szopka, spektakl teatralny lub grupa kolędnicza). Jury, pod przewodnictwem Grażyny Tabor (Jolanta Dzumyk i Jerzy Dębina – członkowie), postanowiło o przyznaniu 6 nagród głównych i 6 wyróżnień dla najlepszych zespołów. Nagrody główne: - w kategorii „spektakle teatralne”: „Teatrzyk Niewielki” z Parafii Rzymsko-Katolickiej św. Augustyna w Borucinie pod kierunkiem Ireny Hlubek za „Jasełka”; „Teatr Trzynastka” ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu pod kierunkiem Elżbiety Kocyłowskiej i Zdzisławy Bobyk za „Pójdźmy do Betlejem”; Grupa Młodzieżowa przy Parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej pod kierunkiem ks. Damiana Dolnickiego za „Powtórzoną historię”; - w kategorii „grupa kolędnicza”: Grupa Kolędnicza z Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu pod kierunkiem Jadwigi Dębiny za „Kolędnicy”; Kółko Teatralno-Regionalne ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Raciborzu pod kierunkiem Urszuli Soroka, Jadwigi Brzeziny i Jana Goldmana za „Szukam drogi”; - w kategorii „widowisko jasełkowe”: „Trumwirat” z Gimnazjum nr 4 w Raciborzu pod kierunkiem Doroty Zajdy za „Opowieść wigilijną”. Wyróżnienia: - „Iskierki” („Na diabelską nutę”) ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej”, przygotowany przez Justynę Drzymałę – za klasyczną szopkę ze współczesnymi elementami; - „Scena” („Dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie”) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Samborowicach, przygotowany przez Małgorzatę Szatanek – za sceny wizyjno-ruchowe; - „Miłośnicy teatru” (W kraju Heroda) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Samborowicach, przygotowany przez Paulinę Bogacz – za klasyczną formę jasełek i kreacje aktorskie; - „Przyjaciele św. Franciszka” („Narodziny Pana”) ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu, przygotowany przez Alicję Stoińską – za stronę wokalno-muzyczną i tworzenie estetycznych obrazów scenicznych; - „Teatrzyk” („Betlejemska dobranocka”) ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu, przygotowany przez Bożenę Szczypkę i Anitę Raczkowską – za scenografię; - „Remedium” („W krainie aniołów”) ze Społecznej Szkoły Podstawowej Raciborskiego Towarzystwa Oświatowego „Szkoła” w Raciborzu, przygotowany przez Izabelę Kuźnik – za radość i spontaniczność. Eliminacje powiatowe zakończy Koncert Galowy, który odbędzie się 19.01.br. o godz. 11.00 w Domu Kultury „Strzecha” w Raciborzu przy ul. Londzina 38.15.01.br. laureaci przeglądu powiatowego wystąpią w międzynarodowym przeglądzie widowisk bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki”, który odbywać się będzie w dniach 13.-15.01.br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Organizatorami IV Powiatowego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych „Pójdźmy do Betlejem” w Raciborzu są: Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Raciborskie Centrum Kultury.