Zakończyły się eliminacje powiatowe 49. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego...

2004-03-15, Poniedziałek
Eliminacje powiatowe 49. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (OKR) odbyły się 13 marca br. w Raciborskim Centrum Kultury. W turniej udział wzięło 22 uczestników. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest imprezą otwartą dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych. Konkurs prowadzony jest w formie czterech odrębnych turniejów: turniej recytatorski, turniej „wywiedzione ze słowa”, turniej teatrów jednego aktora, turniej poezji śpiewanej. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie interpretacji repertuaru lub zrealizowanie monodramu (którego uczestnik nie prezentował w poprzednich, bądź innych konkursach). Do udziału w eliminacjach powiatowych OKR zgłosiło się 22 uczestników, w trzech turniejach - recytatorskim, teatru jednego aktora i poezji śpiewanej. Nikt nie zgłosił się do turnieju „wywiedzione ze słowa”. Po wysłuchaniu prezentacji, jury pod przewodnictwem Arkadiusza Jakubika (członkowie: Agnieszka Matysiak, Grażyna Tabor i Jerzy Dębina), postanowiło o przyznaniu następujących miejsc i wyróżnień: Turniej Recytatorski Kategoria młodzieżowa: I miejsce – Magdalena Grąziowska (I LO w Raciborzu), II miejsce – Anna Górska (I LO w Raciborzu) i III miejsce – Aleksandra Adamska (Raciborskie Centrum Kultury; wyróżnienia – Anna Mordel (II LO w Raciborzu) i Daniel Płocienniczak (Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu). Kategoria dorosła: I miejsce – Bartosz Bańkowski, II i III miejsca – nie przyznano. Turniej Teatru Jednego Aktora Nagród nie przyznano. Turniej Poezji Śpiewanej I miejsce – Sebastian Dapa, II miejsce – Emanuela Kuziel (Raciborskei Centrum Kultury), III miejsca – nie przyznano; wyróżnienie – Magdalena Grąziowska (I LO w Raciborzu). OKR prowadzony jest w drodze wielostopniowych przeglądów. Jury postanowiło, że powiat raciborski reprezentowany będzie podczas eliminacji rejonowych przez: Bartosza Bańkowskiego, Magdalenę Grąziowską, Annę Górską, Sebastiana Dapę i Emanuelę Kuziel. Eliminacje rejonowe 49. Ogólnopolskiego Konkursu recytatorskiego dobędą się w Bielsku-Białej w dniach 17.–18.04.br. Organizatorami OKR na szczeblu powiatowym byli: Raciborskie Centrum Kultury, Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Urząd Miasta Racibórz.