Zapowiedzi wydarzeń (02.-08.02.2004)

2004-02-02, Poniedziałek
Wtorek, 03.02.2004 r. Wizyta w Raciborzu kuratorów oświaty z Polski południowej W Raciborzu złożą wizytę kuratorzy oświaty z terenów Polski południowej. Ich wizyta potrwa dwa dni – do 04.02.br. Podczas pobytu, kuratorzy zapoznają się z kształceniem dzieci i młodzieży w mieście, a także zwiedzą Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu i Szkołę Podstawową nr 1 w Raciborzu. Gospodarzem wizyty jest Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. W pierwszym dniu (03.02.br.) około godz. 17.00 Starosta Siedlaczek spotka się z kuratorami w siedzibie Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Później (ok. godz. 18.00) goście zwiedzą Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu, gdzie zapoznają się z doświadczeniami edukacyjnymi placówki, a także obejrzą pracownie szkolne. Ok. godz. 19.00 zaplanowano spotkanie z Anną Zawiszą (p.o. Dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Profilaktyki Społecznej). Środa, 04.02.2004 r. Drugi dzień wizyty w Raciborzu kuratorów oświaty z Polski południowej W drugim dniu wizyty kuratorów oświaty (04.02.br.) goście spotkają się z władzami miasta Racibórz. Około godz. 11.00 zwiedzą Szkołę Podstawową nr 1 w Raciborzu, gdzie zapoznają się z zagadnieniami kształcenia ekologicznego w szkole, a także zwiedzą nową salę do rehabilitacji i gimnastyki korekcyjnej. Czwartek, 05.02.2004 r. Godz. 12.00 Posiedzenie Zarządu Powiatu Raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Godz. 18.00 Spotkanie noworoczne w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej Miejsce: siedziba TMZR w Raciborzu (ul. Długa) W spotkaniu udział weźmie Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Piątek, 06.02.2004 r. Godz. 10.00 Spotkanie poświęcone administracji dróg krajowych i wojewódzkich na terenie powiatu raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Na zaproszenie Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka, robocza wizytę w powiecie raciborskim złoży Jacek Stumpf (Dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach). Rozmowy dotyczyć będą administracji na terenie powiatu raciborskiego dróg krajowych i wojewódzkich. Godz. 15.00 Spotkanie podsumowujące realizację projektu w powiecie raciborskim pn. „Młody Eurosamorządowiec” Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Projekt „Młody Eurosamorządowiec” przygotowany został przez Europejskie Stowarzyszenie Integracji z siedzibą w Radlinie, a jego współorganizatorem było Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Projekt realizowany był w okresie od września do listopada 2003 r. Jego głównym celem było przygotowanie młodzieży do profesjonalnej działalności społeczno-publicznej w samorządzie, w kontekście akcesji Polski do Unii Europejskiej. W projekcie uczestniczyła 25-osobowa grupa młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu raciborskiego. Projekt miał charakter szkolenia, które realizowane były podczas czterech sesji weekendowych. W ramach sesji odbyły się wykłady, warsztaty, dyskusje i debaty, podczas których uczestnikom projektu przekazana została niezbędna wiedza z zakresu stosunków międzynarodowych, socjologii, psychologii, politologii, etyki w polityce i procesów związanych z integracją krajów postkomunistycznych z Unią Europejską. Ostatnia sesja (czwarta) odbyła się w Warszawie, gdzie uczestnicy projektu gościli w Sejmie RP, w Ministerstwie Rolnictwa oraz w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zajęcia prowadzili wykładowcy wyższych uczelni, a także osoby z bogatym bagażem doświadczeń w działalności publicznej na poziomie samorządu i administracji centralnej. Efektem projektu jest inicjatywa młodzieży uczestniczącej w szkoleniu związana z powołaniem Stowarzyszenia „Młodzieżowa Rada Powiatu Raciborskiego”. Podczas spotkania podsumowującego realizację projektu „Młody Eurosamorządowiec” wręczone zostaną m.in. certyfikaty udziału w projekcie. W spotkaniu udział weźmie Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek.