Zapowiedzi wydarzeń (29.03.-04.04.2004)

2004-03-29, Poniedziałek
Poniedziałek, 29.03.2004 r. Godz. 13.00 Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu Raciborskiego Miejsce: Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu (ul. 1 Maja) Członkowie komisji zapoznają się z zaawansowaniem prac związanych z inwestycjami oraz remontami prowadzonymi i planowanymi na rok 2004 przez Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu. Ponadto omówione zostaną materiały na sesję Rady Powiatu w dniu 30.03.br. Wtorek, 30.03.2004 r. Godz. 09.00 Posiedzenie Zarządu Powiatu Raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Godz. 12.00 XVIII sesja Rady Powiatu Raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Głównym tematem obrad będzie przyjęcie sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów, a także sprawozdania z realizacji Strategii Rozwoju Powiatu Raciborskiego do roku 2003.Ponadto radni podejmą uchwały, m.in. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Raciborskiego i w sprawie podziału nadwyżki budżetowej. Środa, 31.03.2004 r. Godz. 13.00 Obchody „Dnia zakończenia walk o Racibórz” Miejsce: cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w Raciborzu Na zaproszenie Prezydenta Raciborza Jana Osuchowskiego, w uroczystych obchodach udział weźmie również Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Obchody rozpocznie tzw. sygnałówka, którą odegra członek Orkiestry Dętej „Plania”. Następnie funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu zaciągną wartę honorową. Później delegacje władz samorządowych miasta i powiatu, raciborskich szkół, zakładów pracy, instytucji, organizacji złożą pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Czwartek, 01.04.2004 r. Godz. 10.00 Konferencja „Planowanie strategicznego rozwoju powiatów ziemskich” Miejsce: sala sesyjna Starostwa Powiatowego w Gliwicach (ul. Zygmunta Starego) Organizatorami konferencji są: Powiat Gliwicki, Śląski Związek Gmin i Powiatów, Wydział Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego Depertamentu Bas – Rhin we Francji oraz Biuro Współpracy Województwa Śląskiego i Depertamentu Dolny Ren. Konferencja będzie okazją do spotkania się i wymiany wzajemnych doświadczeń przedstawicieli powiatów ziemskich województwa śląskiego. Przekazane zostaną dotychczasowe doświadczenia samorządów w budowaniu strategii lokalnego rozwoju, a także zaprezentowane zostaną propozycje pomocnych rozwiązań. W konferencji udział weźmie również Wicestarosta Adam Hajduk. Piątek, 02.04.2004 r. Godz. 18.00 Droga krzyżowa – przeniesienie krzyża do nowego budynku Szpitala Rejonowego w Raciborzu przy ul. Gamowskiej Miejsce: Racibórz – ulice: Rynek – Długa – Londzina – Głubczycka Krzyż znajdował się w holu wejściowym do szpitala przy ulicy Bema. W związku z zakończoną już przeprowadzką oddziałów szpitalnych do nowego kompleksu budynków przy ul. Gamowskiej, pojawiła się inicjatywa społeczna, by krzyż przenieść do nowej siedziby Szpitala Rejonowego w Raciborzu. 26.03.br. krzyż przeniesiony został ze starego budynku szpitala do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy Rynku. Przez cały tydzień (do 02.04.br.) krzyż można adorować w kościele, zaś 02.04.br. o godz. 18.00 odbędzie się uroczysta droga krzyżowa, podczas której krzyż zostanie przeniesiony do szpitala przy ul. Gamowskiej. Droga krzyżowa wiodła będzie z kościoła WNMP przy Rynku ulicami Długą, Londzina, Głubczycką do ulicy Gamowskiej. W procesji udział wezmą mieszkańcy powiatu raciborskiego, a także władze samorządowe i kościelne (na czele z biskupem opolskim). Droga krzyżowa liczy 14 stacji. Krzyż będą nieśli przedstawiciele wybranych parafii w powiecie raciborskim i samym Raciborzu, którzy będą się zmieniali co stację. Na stacji XII krzyż niesiony będzie przez przedstawicieli służby zdrowia, na XIII przez aptekarzy, zaś na XIV stacji do nowego szpitala przy Gamowskiej krzyż poniosą samorządowcy.