Zespół taneczny Łężczok na Ukrainie

2017-08-29, Wtorek

20-osobowa grupa tancerzy zespołu Łężczok reprezentowała Polskę na 14. Festiwalu „Kalinowe Lato nad Dnieprem” w ukraińskim mieście Horiszni Pławni. W dniach 19-26 sierpnia 2017 r. zespół prezentował polskie tańce i kulturę w partnerskim mieście powiatu raciborskiego.

Tancerze przedstawili tańce Beskidu Śląskiego, cieszyńskie, rzeszowskie oraz Polkę Krzyżową. Razem z zespołami z Ukrainy, Serbii, Rumunii, Czech, Turcji oraz Cypru Północnego prezentowali się na kilku scenach miejskich oraz podczas parad i ceremonii otwarcia i zamknięcia festiwalu. Poza tańcem był też czas na zwiedzanie miasta, integrację i rekreację. Grupa odwiedziła m.in. Ferrexpo Poltava Mining – odkrywkową kopalnię rud żelaza, czy miasto Keleberda.

Wyjazd zespołu został dofinansowany ze środków budżetu powiatu raciborskiego w ramach współpracy zagranicznej z ukraińskim samorządem.

Z tancerzami i opiekunami spotkał się wicestarosta Marek Kurpis, który przebywał w Horiszni z dwudniową wizytą oficjalną. Podczas pobytu zwiedził m.in. szkoły i ośrodki sportowo-wypoczynkowe, gościł na Festiwalu „Kalinowe Lato nad Dnieprem”, zwiedził Ferrexpo Poltava Mining i uczestniczył w spotkaniu z władzami miasta i lokalnymi mediami.