10 lat zespołu

2004-08-13, Piątek

Jubileusz 10-lecia istnienia obchodzi w tym roku zespół wokalny "Miraż" działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Na przestrzeni 10 lat w zespole śpiewało wielu utalentowanych młodych ludzi, wielu z nich osiągnęło już sukcesy w skali ogólnopolskiej. To tutaj swą karierę rozpoczynali m.in. Anna Wyszkoni (dziś wokalistka zespołu "Łzy"), Marzena Korzonek (laureatka opolskich "Debiutów") czy Dawid Koczy (finalista TVN-owskiego programu "Jestem, jaki jestem"). Koncert jubileuszowy "Mirażu", pod honorowym patronatem Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka, odbędzie się 24 września br. w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury i uświetni tegoroczną Powiatową Inaugurację Roku Kulturalnego.

W koncercie jubileuszowym "Mirażu" udział wezmą byli i obecni członkowie zespołu. Towarzyszyć im będzie zespół instrumentalny pod dyrekcją Lothara Dziwokiego z Żor. Koncert poprowadzi artysta z krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" Leszek Wójtowicz, a wyreżyseruje go Waldemar Patlewicz z TVP Katowice. Organizatorami koncertu są: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu i Raciborskie Centrum Kultury.

Obecni członkowie "Mirażu" oraz opiekunka zespołu Elżbieta Biskup serdecznie zapraszają byłych członków zespołu do wspólnego jubileuszowego śpiewania. Pierwsza próba repertuarowa związana z koncertem odbędzie się we wtorek 7 września br. o godz. 15.00 w sali widowiskowej MDK w Raciborzu przy ul. Stalmacha.

Bliższych informacji na temat jubileuszu 10-lecia "Mirażu" udziela sekretariat MDK - od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, nr tel. 32/415 23 28.

Z historii "Mirażu'...

Ponad 10 lat temu zespół "Miraż" tworzyły, pod kierunkiem nauczycielki muzyki Elżbiety Biskup, uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu - Beata Kuchcińska, Joanna Kociołek i Joanna Rudnik. Wkrótce do zespołu trafiały kolejne talenty ziemi raciborskiej - uczniowie II LO. Szeregi zespołu zasiliły wówczas m.in. Marzena Korzonek i Anna Wyszkoni. Zespół rozpoczął prace nad przygotowaniem i doskonaleniem repertuaru. W tym okresie repertuar "Mirażu" tworzyły piosenki z musicalu "Metro". Zespół uatrakcyjniał głównie uroczystości szkolne, z czasem również miejskie imprezy kulturalne.

Członkowie zespołu mają na swoim koncie także profesjonalne nagrania studyjne. Coroczną tradycją są już nagrania pastorałek autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów, w wykonaniu solistów "Mirażu". Zaowocowało to również licznymi audycjami radiowymi i telewizyjnymi.

Zespół i jego instruktorka Elżbieta Biskup współpracują z wybitnymi znawcami muzyki i śpiewu. Tradycją stały się organizowane w MDK co roku w czasie ferii zimowych warsztaty wokalno-aktorske dla utalentowanej młodzieży, które prowadzą Elżbieta Zapendowska i Andrzej Głowacki.

Wśród wielu sukcesów "Mirażu" wymienić należy koncerty zagraniczne w Niemczech, na Węgrzech i w Czechach, a także solowe kariery członków zespołu: Anna Wyszkoni - dziś jest wokalistką zespołu "Łzy", Marzena Korzonek jest laureatką telewizyjnego programu "Szansa na Sukces" i laureatką opolskich "Debiutów" w roku 2003, właśnie przygotowuje swoją solową płytę, Dawid Koczy - jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych, finalistą telewizyjnego programu TVN z udziałem Michała Wiśniewskiego pt. "Jestem, jaki jestem", teraz przygotowuje swoją solową płytę.

W pierwszym okresie swojej działalności, oprócz ścisłego związku z II LO w Raciborzu, "Miraż" działał oficjalnie przy Raciborskim Domu Kultury. Od roku 2000 jest zespołem Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, któremu szefuje Elżbieta Biskup.