Absolutorium dla Zarządu Powiatu Raciborskiego...

2004-04-28, Środa
Rada Powiatu Raciborskiego na ostatniej sesji (27.04.br.) przyjęła roczne sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Raciborskiego za 2003 rok oraz udzieliła absolutorium Zarządowi Powiatu. Za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem absolutorium głosowało 14 radnych, 7 radnych było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Przeciwko przyjęciu rocznego sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za rok 2003 i udzieleniem Zarządowi Powiatu absolutorium głosowało 7 radnych z opozycyjnego klubu radnych „Forum Samorządowe – SLD”. Przewodniczący klubu, Krzysztof Kowalewski, w swoim wystąpieniu powiedział, że „klub głosuje przeciwko, ponieważ radni nie dopatrzyli się oszczędności w budżecie”. Dodał, że wykonanie budżetu samorządu powiatowego nie jest trudnym zadaniem i dlatego „warto popracować trochę nad realizacją budżetu, właśnie poprzez oszczędności”. Zdaniem radnego Kowalewskiego, oszczędności należy rozpocząć od administracji. W odpowiedzi na wystąpienie Przewodniczącego klubu, Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek poinformował, że w porównaniu z rokiem 2002 w roku 2003 koszty funkcjonowania administracji zmniejszono o kwotę blisko 14 tys. zł. Po przedstawieniu pozytywnych opinii Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Raciborskiego i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach dotyczących wykonania budżetu Powiatu Raciborskiego za 2003 rok, w ostatecznym głosowaniu za przyjęciem sprawozdania rocznego i udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu Raciborskiego głosowało 14 radnych, 7 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Budżet Powiatu Raciborskiego w 2003 roku wykonany został niemal w 100%. W 2003 roku dochody budżetu wyniosły 73 mln 270 tys. 991 zł., ponadto budżet został zwiększony o przychody (m.in. nadwyżkę z lat ubiegłych i wolne środki, pożyczki z WFOŚiGW)) w kwocie 3 mln 236 tys. 199 zł. Wydatki w 2003 roku wyniosły natomiast 76 mln 278 tys. 263 zł.