By pozyskać więcej krwi dla ratowania życia...

2006-06-01, Czwartek

Ponieważ żaden z dotychczasowych dostępnych leków nie jest w stanie dorównać krwi i całkowicie jej zastąpić, a także w celu zapobieżenia niedoborowi krwi i jej składników występujących w zakładach opieki zdrowotnej na terenie Raciborszczyzny, radni Rady Powiatu Raciborskiego podjęli decyzję o przystąpieniu powiatu do realizacji programu zdrowotnego "Ty też możesz zostać dawcą krwi!" na lata 2006-2007. Głównym celem programu jest promowanie idei dawstwa krwi, a także stwarzanie jak najlepszych warunków i możliwości oddawania krwi tym wszystkim, którzy zdecydują się ją oddać.

Efektem realizacji programu "Ty też możesz zostać dawcą krwi!" będzie zakup specjalnego ambulansu do poboru krwi.
- W całym kraju obserwowany jest stały spadek ilości pobranej krwi, co często powoduje utrudnienia w przebiegu leczenia chorych, wymagających przetoczenia krwi i jej składników. To niepokojące zjawisko okresowo zauważalne jest także na terenie powiatu raciborskiego. Istnieje zatem potrzeba podjęcia takich działań, które spowodują poprawę tej sytuacji - tłumaczy Aleksander Kasprzak, kierownik Referatu Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Stosowane dotychczas formy pozyskiwania krwi są efektywne, ale powoli stają się niewystarczające. Stąd istnieje potrzeba znalezienia nowych rozwiązań. Jak pokazują statystyki, najlepsze efekty uzyskuje się docierając bezpośrednio do osób chcących oddać krew:
- Wielu z nich mieszka jednak w miejscowościach, z których trudno jest dotrzeć do punktów poboru krwi. Są także tacy, którzy ze względów finansowych do tych placówek nie mogą dojechać. Najskuteczniejszą metodą pozyskania ich krwi jest dotarcie do nich lub ich miejsc pracy specjalistycznym ambulansem - wyjaśnia Aleksander Kasprzak.

Ambulans umożliwia pobieranie krwi w każdym miejscu i o każdej porze, bezpiecznie, higienicznie i zgodnie z wymogami. Wiele placówek służby krwi w Polsce dysponuje już takimi ambulansami, które potwierdziły efektywność tego sposobu pozyskiwania krwi. - Taki ambulans oszczędza czas tak dawcom, jak i pracowników placówek służby krwi. Może szybko przemieszczać się w ciągu dnia do kilku miejscowości. Co ważne, specjalnie oznakowany pojazd szeroko promuje zarazem ideę honorowego dawstwa krwi - argumentuje kierownik Referatu Spraw Społecznych.

Koszt zakupu specjalistycznego ambulansu do poboru krwi to około 2 mln zł. Jego zakup dla jednej gminy lub powiatu byłby ekonomicznie nieuzasadniony. Dlatego też Powiat Raciborski zamierza realizować program "Ty też możesz zostać dawcą krwi!", podobnie jak wiele innych samorządów, na których terenie taki ambulans będzie również pracował, a pozyskana dzięki temu krew będzie służyć mieszkańcom całego regionu.

Realizator programu "Ty też możesz zostać dawcą krwi!", którym może zostać zakład opieki zdrowotnej uprawniony do poboru krwi, zostanie wyłoniony w drodze konkursu.