By uczcić pamięć ofiar zamachów terrorystycznych w Londynie...

2005-07-14, Czwartek

Opuszczeniem do połowy masztu flagi państwowej, dwuminutową ciszą o godz. 13.00 oraz uruchomieniem syren alarmowych mieszkańcy powiatu raciborskiego, wraz z całym krajem, uczczą 14 lipca br. pamięć ofiar zamachów terrorystycznych w Londynie. Taką decyzję, w ślad za postanowieniami Prezesa Rady Ministrów i Wojewody Śląskiego, wydał Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Starosta apeluje do wszystkich mieszkańców powiatu o oderwanie się w czwartek, 14 lipca br., o 13.00. na dwie minuty od swoich obowiązków i zadań.

Dwuminutową ciszę na terytorium całego kraju zarządziła specjalną uchwałą Rada Ministrów. Ma to być wyraz żałoby i pamięci o ofiarach zamachów w Londynie oraz znak jedności i solidarności narodów Europy wobec zagrożeń, jakie stwarza międzynarodowy terroryzm. Jednocześnie rząd zwrócił się do władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych oraz innych podmiotów i instytucji, jak również do obywateli Rzeczypospolitej Polskiej o uczczenie ofiar zamachów dwuminutową ciszą.

Z propozycją uczczenia pamięci ofiar zamachów w Londynie zwrócił się 13 lipca br. do wszystkich krajów Unii Europejskiej rząd brytyjski. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w specjalnym rozporządzeniu nakazał opuścić od północy flagi państwowe do połowy masztu. Rozporządzenie obowiązuje przez cały dzień 14 lipca br.

Flagi państwowe Rzeczypospolitej Polskiej będą zatem opuszczone na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe, a także organów samorządu terytorialnego i komunalnych jednostek organizacyjnych na terenie powiatu raciborskiego, jak również całego województwa śląskiego. O godz. 13.00 w całym regionie uruchomione zostaną na dwie minuty syreny alarmowe. Starosta Raciborski apeluje do mieszkańców powiatu, by oderwali się od wykonywanych w tym czasie zadań i obowiązków i uczcili pamięć ofiar zamachów terrorystycznych w Londynie.

W czwartkowych (7 lipca Br.) eksplozjach trzech bomb w londyńskim metrze i jednej w autobusie śmierć poniosły co najmniej 52 osoby, a około 700 zostało rannych. Wśród osób zaginionych po czwartkowych zamachach terrorystycznych są Polacy.