By zachować bogate dziedzictwo kulturowe ziemi raciborskiej...

2006-11-08, Środa

"Powiatowy program opieki nad zabytkami na lata 2007-2010" zawiera zadania mające na celu uporządkowanie stanu prawnego, a docelowo również i technicznego, obiektów zabytkowych na terenie powiatu raciborskiego.
Po pierwsze, program ma umożliwić stworzenie bazy danych o zabytkach. W tym celu Starostwo Powiatowe w Raciborzu zleci opracowanie przeglądu obiektów zabytkowych, uzupełnione będą też dane historyczne o obiektach. Ponadto celem "Powiatowego programu opieki nad zabytkami" jest również podniesienie rangi szczególnych obiektów zabytkowych i krajobrazu kulturowego ziemi raciborskiej. Najbardziej cenne zabytki będą eksponowane w działaniach promocyjnych. Niezwykle ważnym zadaniem programu jest również edukacja powszechna i podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie dziedzictwa kulturowego.

Ziemia raciborska ma za sobą długą i bardzo interesującą historię. Krzyżowały i krzyżują się tu nadal wpływy różnych kultur: czeskiej, niemieckiej, polskiej, morawskiej, śląskiej czy żydowskiej, które niewątpliwie ukształtowały różnorodność i bogactwo dziedzictwa historycznego, z jakim spotkać się można w naszym regionie. Pomimo ogromnych zniszczeń materialnych, szczególnie dotkliwych podczas II wojny światowej, pasjonat odkrywania przeszłości znajdzie tu niepowtarzalne zabytki obrazujące wielowiekową i wielobarwną historię regionu. Ziemia raciborska obfituje w oryginalne znaleziska archeologiczne świadczące o pradawnym osadnictwie na tych terenach, a także różne obiekty o dużej wartości kulturowej: zespoły zamkowe i pałacowo-dworskie, kościoły i zespoły sakralne, obiekty mieszkalne i użyteczności publicznej czy zabytkowe zespoły pałacowe. Rozmieszczone są one na całym obszarze powiatu z naturalną koncentracją w samym Raciborzu. Dodatkową atrakcją jest biegnąca przez teren powiatu trasa zabytkowej kolejki wąskotorowej, stanowiąca fragment Górnośląskich Kolei Dojazdowych. W granicach powiatu raciborskiego znajduje się również wiele miejsc zachwycających swą oryginalną przyrodą. Na szczególną uwagę zasługuje Park Krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" oraz Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.