"Dni Eichendorffa": Polsko-niemieckie pojednanie jest możliwe... O stosunkach obu narodów rozmawiano w Raciborzu

2004-09-06, Poniedziałek

Uroczystości pod pomnikiem poety.O stosunkach polsko-niemieckich rozmawiali w Raciborzu politycy i członkowie społeczno-kulturalnych stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju współpracy obu krajów. Okazją ku temu były odbywające się w mieście w dniach od 3 do 5 września br. "Dni Eichendorffa", czyli obchody 10-lecia odsłonięcia w Raciborzu pomnika niemieckiego poety epoki romantyzmu Josepha von Eichendorffa. Urodzony w Łubowicach koło Raciborza poeta to symbol dialogu polsko-niemieckiego.

Główne uroczystości odbyły się 4 września br. Uczestniczyli w nich m.in.: Książę Raciborski Franz Albrecht von Metternich Sandor, Zastępca Konsula Generalnego Niemiec w Polsce Horst Siffrin, były deputowany do Bundestagu Hubert Hupka, poseł mniejszości niemieckiej w polskim parlamencie Henryk Kroll, europarlamentarzyści RP Jerzy Buzek i Jan Olbrycht, a także inni zaproszeni goście.

Od lewej: J. Buzek, H. Siedlaczek, H. Kroll i J. Rzymełka.

Przemówienie Starosty Raciborskiego H. Siedlaczka.Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie, uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Eichendorffa przy ulicy Mickiewicza. Tam okolicznościowe przemówienia wygłosili: Starosta raciborski Henryk Siedlaczek, poseł na Sejm RP Andrzej Markowiak, Zastępca Konsula Generalnego Niemiec w Polsce Horst Siffrin, Książę Raciborski Franz Albrecht von Metternich Sandor, były deputowany do Bundestagu Hubert Hupka oraz przedstawiciel MSZ Wojciech Pomianowski. Uroczystość uświetnił występ chórów ziemi raciborskiej: chóru "Cecylia" z Krzanowic pod dyr. Kornelii Pawliczek-Błońskiej, chór Parafii pw. Św. Anny w Krzyżanowicach pod dyr. Leonarda Fulneczka i chór "Strzecha" pod dyr. Piotra Libery. Następnie uczestnicy obchodów złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów pod pomnikiem poety.

Spotkanie w UM Racibórz - od lewej: A. Markowiak, J. Olbrycht, J. Buzek.O 11.30 w Sali Kolumnowej Urzędu Miasta Racibórz rozpoczęło się spotkanie poświęcone stosunkom polsko-niemieckim. Tematem wywołującym najwięcej emocji była sprawa niemieckich roszczeń reparacyjnych wobec Polski. Uczestnicy spotkania uznali: Dzięki transformacji ustroju w Polsce w 1989 roku, polepszeniu uległy stosunki polsko-niemieckie. Odsłonięcie w Raciborzu we wrześniu 1994 roku repliki pomnika niemieckiego poety doby romantyzmu Josepha von Eichendorffa również było swoistym gestem pojednania obu narodów. "Mimo współpracy i sąsiedztwa oba narody nie są jednak jeszcze wolne od napięć i problemów. Wpływa na to historia" - zauważył Henryk Kroll, poseł mniejszości niemieckiej w Sejmie RP. Uczestnicy dyskusji uznali także, że ostatnio stosunki polsko-niemieckie uległy pogorszeniu, a przyczyną są sprawy roszczeń reparacyjnych. Do reparacji majątku niemieckiego przejętego po wojnie ma prawo około 1,5 miliona Niemców, niewielu jednak z tego prawa chce skorzystać. "Temat roszczeń majątkowych często wykorzystują skrajne ugrupowania polityczne obu krajów" - zauważył Franz Albrecht von Metternich Sandor, Książę Raciborski. Pojednanie jest możliwe, jeżeli te skrajności zostaną odrzucone.

Książę Raciborski

Po południu w raciborskim Muzeum odbyła się konferencja naukowa pt. "Integracja Europy na pograniczu trzech kultur - twórczość i postać Josepha von Eichendorffa oraz ich wpływ na proces integracji". Honorowy patronat nad konferencją objął Minister Spraw Zagranicznych RP Włodzimierz Cimoszewicz.

Konferencja w Muzeum.

Pomnik Eichendorffa.Postać romantyka Josepha von Eichendorffa, urodzonego w Łubowicach koło Raciborza, już dawno stała się symbolem dialogu polsko-niemieckiego. Zorganizowanie obchodów 10 rocznicy odsłonięcia w Raciborzu pomnika poety Josepha von Eichendorffa ma wielkie znaczenie dla ziemi raciborskiej i jej mieszkańców. Uroczystość sprzed 10 laty stanowiła swoisty gest polsko-niemieckiego pojednania i odbiła się wówczas szerokim echem zarówno w kraju, jak i zagranicą (głównie w Niemczech) - porównywana była do pojednania w Krzyżowej i komentowana jako swoisty symbol nowego wymiaru stosunków polsko-niemieckich na Górnym Śląsku. Obchody 10-lecia odsłonięcia pomnika Eichendorffa w Raciborzu być może staną się przyczynkiem do ożywienia stosunków polsko-niemieckich, a jednocześnie będą symbolem dla całej zjednoczonej Europy, że wzajemne relacje winny być budowane na fundamencie wspólnej historii, na której kartach (oprócz tragicznych wydarzeń) znajdują się także ślady ludzkiej działalności, mogące stać się pretekstem zwaśnionych narodów do współistnienia w przyjaźni.

Organizatorami "Dni Eichendorffa" w Raciborzu byli: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego, Sejm RP i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.