"Dni Eichendorffa" w Raciborzu..., czyli obchody 10-lecia odsłonięcia w mieście pomnika niemieckiego poety Josepha von Eichendorffa

2004-08-18, Środa

Obchody 10-lecia odsłonięcia w Raciborzu pomnika znanego niemieckiego poety doby romantyzmu Josepha von Eichendorffa, odbędą się w dniach od 3 do 5 września br. "Dniom Eichendorffa" towarzyszyć będą dwie ważne imprezy: konferencja naukowa oraz spotkanie poświęcone perspektywom współpracy polsko-niemieckiej w przyszłości z udziałem polskich i niemieckich parlamentarzystów. Honorowy patronat nad konferencją objął Minister Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Zorganizowanie obchodów 10 rocznicy odsłonięcia w Raciborzu pomnika poety Josepha von Eichendorffa ma wielkie znaczenie dla ziemi raciborskiej i jej mieszkańców. Ma na celu przypomnienie wydarzenia z 4 września 1994 roku, które stanowiło swoisty gest polsko-niemieckiego pojednania. Uroczystość odbiła się wówczas szerokim echem zarówno w kraju, jak i zagranicą (głównie w Niemczech) - porównywana była do pojednania w Krzyżowej i komentowana jako swoisty symbol nowego wymiaru stosunków polsko-niemieckich na Górnym Śląsku.

W obchodach udział wezmą niemieccy i polscy posłowie, Książę Raciborski Franz Albrecht Metternich Sandor oraz delegacje z Niemiec. Organizatorzy "Dni Eichendorffa" (Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego) mają nadzieję, że obchody 10-lecia tego wydarzenia staną się przyczynkiem do ożywienia stosunków polsko-niemieckich, a jednocześnie będą symbolem dla całej zjednoczonej Europy, że wzajemne relacje winny być budowane na fundamencie wspólnej historii, na której kartach (oprócz tragicznych wydarzeń) znajdują się także ślady ludzkiej działalności, mogące stać się pretekstem zwaśnionych narodów do współistnienia w przyjaźni.

"Dni Eichendorffa" rozpoczną się w piątek 3 września br. przyjazdem uczestników obchodów. Główne uroczystości odbędą się natomiast w sobotę 4 września br. Rozpocznie je o godz. 8.30 msza św. w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu (Rynek). Po nabożeństwie, około godz. 10.15, uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik Eichendorffa w Raciborzu, gdzie wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia. O 11.30 w Sali Kolumnowej Urzędu Miasta Racibórz rozpocznie się spotkanie poświęcone perspektywom współpracy polsko-niemieckiej w przyszłości, z udziałem m.in. polskich i niemieckich parlamentarzystów. W godzinach od 14.00 do 18.00 na raciborskim Zamku odbywać się natomiast będą występy zespołów artystycznych ziemi raciborskiej. Zaś o 15.00 w Muzeum raciborskim rozpocznie się konferencja naukowa pt. "Integracja Europy na pograniczu trzech kultur - twórczość i postać Josepha von Eichendorffa oraz ich wpływ na proces integracji". Na zakończenie konferencji, około godz. 19.00, jej uczestnicy przejadą do Łubowic, gdzie zwiedzą m.in. Izbę Pamięci im. Eichendorffa. W drugim dniu obchodów, w niedzielę 5 września br., w Kościele WNMP w Raciborzu o godz. 9.00 rozpocznie się msza św., po której odbędzie się spotkanie uczestników obchodów podsumowujące "Dni Eichendorffa".

Szczegółowy program obchodów na internetowej stronie: www.powiatraciborski.pl

PATRONAT MEDIALNY: Radio Vanessa 100,3 FM, "Tygodnik Nowiny Raciborskie", Raciborski Portal Internetowy "www.raciborz.com.pl" i Tygodnik Śląski "Schlesisches Wochenblatt".