Dni Partnerstwa: Miasto Rendsburg kolejnym oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego...

2004-05-06, Czwartek
Niemieckie Miasto Rendsburg jest kolejnym, po Powiecie Märkischer i walijskim Hrabstwie Wrexham, oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego. Uroczyście umowę o przyjaźni podpisali 5 maja br. w Rudach Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Burmistrz Rendsburga Andreas Breitner. W uroczystości, która odbyła się w Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Rendsburga, powiatu raciborskiego, gmin powiatu raciborskiego, a także zaproszeni goście. Umowę o przyjaźni ze strony Miasta Rendsburg podpisali Burmistrz Rendsburga Andreas Breitner i Radny Miasta Rendsburg Fritjof Wilken, zaś ze strony Powiatu Raciborskiego – Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Wicestarosta Adam Hajduk. Decyzję o zawarciu umowy o przyjaźni Miasto Rendsburg i Powiat Raciborski podjęły kierowane podobnymi dziejami historycznymi i zamiarem wzmacniania powstałych kontaktów. W okolicznościowych przemówieniach, zarówno Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek, jak i Burmistrz Rendsburga Andreas Breitner, mówili o rozrastającej się Europie Regionów, w której niezmiernie ważnym jest znany już od lat aspekt integracji samorządów. Miasto Rendsburg i Powiat Raciborski w zawartej umowie o przyjaźni wyraziły „wolę zaangażowania się w owocną współpracę we wszystkich dziedzinach życia społecznego”, albowiem „przyszłość obu regionów można zabezpieczyć jedynie poprzez wspólne działania we wspólnej Europie i w wolnym świecie” – czytamy w dokumencie. Samorządy chcą jednak położyć szczególny nacisk „na współpracę kulturalną, oświatową i sportową młodych ludzi”, gdyż „oni tworzą podstawę pokojowej przyszłości obu narodów” – czytamy dalej w umowie o przyjaźni. Rendsburg jest pierwszą jednostką administracyjną, z którą Powiat Raciborski nawiązał nieoficjalną współpracę. Po Powiecie Märkischer i Hrabstwie Wrexham, do grona oficjalnych partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego dołączyło również niemieckie Miasto Rendsburg położone w Szlezwiku–Holsztynie. Od wielu lat Rendsburg współpracuje ze szkołami w powiecie raciborskim. To bardzo owocna współpraca, która w roku 2000 została poszerzona, obejmując swym zasięgiem także samorząd Powiatu Raciborskiego. W powiecie raciborskim od 4 do 9 maja br. trwają „Dni Partnerstwa”, czyli spotkanie oficjalnych partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego. Głównym punktem „Dni Partnerstwa” jest podpisanie umowy o przyjaźni pomiędzy Powiatem Raciborskim a Miastem Rendsburg, a także ratyfikacja podpisanej w marcu br. w Wrexham umowy o partnerstwie pomiędzy Powiatem Raciborskim a Hrabstwem Wrexham (uroczystość ta odbędzie się 8 maja br. o godz. 15.30 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Raciborzu). Uwieńczeniem „Dni Partnerstwa” w powiecie raciborskim będzie koncert zespołów amatorskiego ruchu artystycznego działających w powiecie raciborskim, w którym udział wezmą także zagraniczne delegacje. Koncert ten odbędzie się 8 maja br. o godz. 15.30 na Zamku Piastowskim w Raciborzu.