Dni Partnerstwa: podpisanie umowy o przyjaźni pomiędzy Powiatem Raciborskim a niemieckim Miastem Rendsburg...

2004-05-05, Środa
W powiecie raciborskim trwa spotkanie partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego pn. „Dni Partnerstwa”. Na zaproszenie Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka, w powiecie w dniach od 4 do 9 maja br. goszczą delegacje z Niemiec – Powiatu Märkischer i Miasta Rendsuburg oraz z Wielkiej Brytanii – walijskiego Hrabstwa Wrexham. 5 maja br. w Rudach odbędzie się uroczystość podpisania umowy o przyjaźni pomiędzy Powiatem Raciborskim a niemieckim Miastem Rendsburg. Rendsburg jest pierwszą jednostką administracyjną, z którą Powiat Raciborski nawiązał nieoficjalną współpracę. Po Powiecie Märkischer i Hrabstwie Wrexham, do grona oficjalnych partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego oficjalnie dołączy również niemieckie Miasto Rendsburg. Uroczystość podpisania umowy o przyjaźni pomiędzy Powiatem Raciborskim a Miastem Rendsburg odbędzie się 5 maja br. o godz. 18.00 w Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach. Dokument, w obecności radnych Rady Powiatu Raciborskiego i przedstawicieli Rady Miasta Rendsburg oraz zaproszonych gości, podpiszą Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Burmistrz Rendsburga Andreas Breitner. Umowa o przyjaźni przewiduje głównie współpracę w zakresie wymiany młodzieży, a także na niwie kultury i sportu. Od wielu lat Rendsburg współpracuje ze szkołami w powiecie raciborskim. To bardzo owocna współpraca dla obu stron, która w roku 2000 została poszerzona, obejmując swym zasięgiem również samorząd Powiatu Raciborskiego. Od 2000 roku Powiat Raciborski otrzymał z Rendsburga wiele zaproszeń. Wśród nich należy wymienić udział grupy młodzieży z Raciborza w Zawodach Sportowo–Kulturalnych w Rendsburgu, czy udział w konferencji poświęconej wymianie młodzieży polsko-niemieckiej. Zarówno ze strony Miasta Rendsburg, jak i Powiatu Raciborskiego, już wtedy zaistniała wola podjęcia bliższej współpracy. W czerwcu 2000 roku w Powiecie Raciborskim gościła delegacja Miasta Rendsburg, a w lipcu doszło do rewizyty w Rendsburgu. Celem obu spotkań było wypracowanie obszarów współpracy. Za najważniejszy nurt partnerstwa uznano wówczas wymianę młodzieży. Już w listopadzie tego samego roku w Rendsburgu podpisany został list intencyjny o współpracy. Od tej pory obie strony przygotowywały płaszczyznę do zacieśnienia kontaktów. Po krótkim okresie stagnacji we współpracy Rendsburga i Powiatu Raciborskiego, rok 2003 znowu zaobfitował w szereg zaproszeń ze strony niemieckiego miasta. 30 marca 2003 roku delegacja Powiatu Raciborskiego uczestniczyła w uroczystościach zaprzysiężenia nowego Burmistrza Miasta Rendsburg. W kwietniu 2003 roku w Rendsburgu gościła delegacja Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu, a celem wizyty było nawiązanie współpracy z tamtejszą Szkołą Zawodową. W dalszej kolejności, na zaproszenie Zespołu Szkół Zawodowych z Rendaburga, we wrześniu nauczyciele przedmiotów zawodowych z powiatu raciborskiego uczestniczyli w Międzynarodowym Spotkaniu Nauczycieli „Baltic Meeting” w Rendsburgu. W lutym 2004 roku Powiat Raciborski zaprosił oficjalnie samorząd Rendsburga do podpisania umowy o przyjaźni podczas spotkania partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego pn. „Dni Partnerstwa” w dniach od 4 do 9 maja br. Podczas „Dni Partnerstwa” w powiecie raciborskim zaplanowano szereg spotkań oficjalnych i roboczych poświęconych rozwijaniu współpracy pomiędzy partnerami. Ponadto zagraniczni goście zwiedzą ziemię raciborską. Głównym punktem „Dni Partnerstwa” jest jednak podpisanie umowy o przyjaźni pomiędzy Powiatem Raciborskim a Miastem Rendsburg (uroczystość odbędzie się 5 maja br. o godz. 18.00 w Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach) oraz ratyfikacja podpisanej w marcu br. w Wrexham umowy o partnerstwie Powiatu Raciborskiego i Hrabstwa Wrexham (ta uroczystość odbędzie się 8 maja br. o godz. 15.30 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Raciborzu).