Dobiega końca IX Festiwal Muzyki Organowej "Muzyka w starym opactwie"...

2004-10-08, Piątek

Ostatni koncert w ramach IX Festiwalu Muzyki Organowej "Muzyka w starym opactwie" odbędzie się w niedzielę 10 października br. W ramach festiwalu, co miesiąc w okresie od maja do października, w Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach odbywały się koncerty muzyki organowej.

Już po raz dziewiąty z rzędu Studium Muzyki Kościelnej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego Filia w Gliwicach i Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach zorganizowali wspólnie Festiwal Muzyki Organowej "Muzyka w starym opactwie". Począwszy od 23 maja br., każdego miesiąca, aż do października w niedzielne popołudnia w rudzkiej świątyni rozbrzmiewała muzyka mistrzów, która - jak twierdzi Dyrektor Festiwalu, ks. Bogdan Kicinger - "się nie starzeje": - Muzyka mistrzów, powstała dla uwielbienia Pana Boga, jest niby czyste źródło, z którego nieustannie czerpać mogą wszyscy spragnieni głębokich wzruszeń i mistycznych przeżyć - uważa ks. Kicinger.

Miejscem festiwalu od 9 lat jest Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach - miejsce, "gdzie nasi przodkowie dbali o to, aby sztuka związana z liturgią miała znak przedniej jakości": - Festiwal "Muzyka w starym opactwie" do tej tradycji odważnie sięga - twierdzi Dyrektor Festiwalu.

Warto również wspomnieć o charakterystycznym dla rudzkich koncertów doborze wykonawców. Zapraszani do Rud organiści - oprócz tego, że bywają wirtuozami - muszą być zatrudnieni w parafiach i towarzyszyć wiernym w czasie sprawowania liturgii. - Koncerty rudzkie są więc przedłużeniem liturgii lub, inaczej spoglądając, wprowadzeniem do niej - uważa
ks. Bogdan Kicinger.

IX Festiwal Muzyki Organowej "Muzyka w starym opactwie" zainaugurowany został 23 maja br. koncertem w wykonaniu Anny Dzioba z Krakowa. Ostatni koncert w ramach 9 edycji festiwalu wykona 10 października br. Brygida Tomala z Katowic. Koncert odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach, początek jak zwykle o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Festiwal realizowany jest przy wsparciu środków finansowych Samorządu Województwa Śląskiego i Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Patronat medialny sprawują: "Nowiny Raciborskie", gliwicki "Gość Niedzielny" i Diecezjalne Radio PLUS.

wszystkie
początek strony