I Rajd Partnerski po Ziemi Raciborskiej wędrowców z Powiatu Märkischer...

2005-08-18, Czwartek

Wędrowcy z Sauerlandzkiego Towarzystwa Miłośników Pieszych Wędrówek (Powiat Märkischer) gościć będą w dniach od 21 do 28 sierpnia br. w powiecie raciborskim. Będzie to I Rajd Partnerski po Ziemi Raciborskiej, podczas którego 47-osobowa grupa turystów z Powiatu Märkischer zwiedzi powiat. Uwieńczeniem rajdu będzie koncert w Łubowicach 26 sierpnia br., organizowany w ramach Roku Polsko-Niemieckiego, a wystąpią Elbe - Jazz - Formation i Raciborski Duet Irlandzki.

Uczestnicy rajdu gościć będą w każdej gminie powiatu raciborskiego. Przewodnikami będą lokalni pasjonaci historii danej miejscowości Raciborszczyzny. Niemieccy wędrowcy poznają historię i najatrakcyjniejsze walory kulturowo-krajoznawcze każdej z gmin, zwiedzą najciekawsze miejsca. W każdej gminie uczestników rajdu przywita gospodarz gminy - wójt, burmistrz, prezydent. Turystom towarzyszyć też będzie Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek, który jednocześnie będzie ich przewodnikiem w Rudach. Z kolei 24 sierpnia br. do miłośników pieszych wędrówek dołączy Starosta Powiatu Märkischer Aloys Steppuhn.

Oprócz zwiedzania ziemi raciborskiej, członkowie Sauerlandzkiego Towarzystwa Miłośników Pieszych Wędrówek poznają też zabytki Krakowa, gościć będą również w zabytkowej kopalni soli w Wieliczce oraz w Muzeum Piwowarstwa w Tychach. Wycieczkę tę zaplanowano na środę, 24 sierpnia br.

Uwieńczeniem rajdu będzie koncert Elbe - Jazz - Formation i Raciborskiego Duetu Irlandzkiego, który odbędzie się 26 sierpnia br. w ruinach zamku Eichendorffów w Łubowicach. Organizatorami koncertu, w ramach Roku Polsko-Niemieckiego, są Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. W programie m.in. muzyka jazzowa, swingowa i latynoamerykańska w wykonaniu grupy Elbe - Jazz - Formation (zespół z Powiatu Elbe-Elster, partnera Powiatu Märkischer). Początek o godz. 20.00, wstęp wolny.

I Rajd Partnerski po Ziemi Raciborskiej to kolejna inicjatywa we współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Raciborskim a Powiatem Märkischer. Przypomnijmy, partnerstwo samorządów trwa od roku 2001.