II Narada Subregionalna, czyli aktualizacja listy projektów wybranych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013...

2007-07-09, Poniedziałek

Zebrani wybrali 39 projektów na łączną kwotę dofinansowania ze środków europejskich sięgającą 60 mln euro. Zaakceptowano zadania m. in. w ramach działań rewitalizacyjnych, modernizacji sieci drogowej, informatycznych i ekologicznych.

Zdecydowano również o wyborze 34 projektów rezerwowych. Wartość dofinansowania w tym wypadku może sięgnąć 50 mln euro.

Z terenu powiatu raciborskiego jest 7 projektów wybranych do realizacji w ramach Programu Rozwoju Subregionu Zachodniego:
1) Powiatowe Centrum Wystawienniczo-Targowe w Pietrowicach Wielkich - 1,6 mln euro;
2) Modernizacja Raciborskiego Centrum Kultury w Raciborzu - 1,37 mln euro;
3) Budowa oczyszczalni ścieków w gminie Kuźnia Raciborska - 1,3 mln euro;;
4) Budowa kanalizacji w gminie Krzanowice - 1,10 mln euro;;
5) Rozbudowa systemu gospodarki odpadami w powiecie raciborskim wraz z budową stacji kruszenia i sortowania odpadów budowlanych w Raciborzu i kompostownią odpadów w gminie Krzyżanowice - 3,01 mln euro;
6) Termomodernizacja obiektów publicznych w gminie Kornowac - 400 tys euro;
7) Rewitalizacja Centrum Dziedzictwa Kulturowego na Zamku Piastowskim w Raciborzu - 5 mln euro.
Łączna kwota, która przypadła Powiatowi Raciborskiemu to blisko 14 mln euro.

Ponadto z terenu powiatu raciborskiego zgłoszono 3 projekty rezerwowe, które będą mogły być skierowane do realizacji w przypadku problemów z przygotowaniem projektów z listy podstawowej. Na liście rezerwowej znalazły się następujące propozycje projektów:
1) Rewitalizacja infrastruktury w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu;
2) Rozbudowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Łąkowej w Raciborzu;
3) Kompleksowa realizacja ścieżki rowerowej na trasie Racibórz - Rudy.

Do końca września 2007 r. wnioskujące podmioty mają czas na przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektów.