III Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny w Raciborzu...

2004-05-27, Czwartek
Przy wsparciu finansowym wielu instytucji i sponsorów, w dniach od 1 do 6 czerwca br. w Raciborzu odbywać się będzie III Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz’ 2004. W czasie festiwalu w mieście odbywać się będzie wiele imprez towarzyszących, a uwieńczeniem będzie tradycyjnie już Koncert Galowy zatytułowany „Ziemia – nasza zielona ojczyzna”, będący swoistym spektaklem słowno–muzycznym z udziałem laureatów festiwalu. Wzorem poprzednich edycji patronatem honorowym festiwal objęli Minister Środowiska, Minister Kultury oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Z nadesłanych 140 zgłoszeń, do udziału w festiwalu zakwalifikowało się 74 uczestników. W dniach od 1 do 6 czerwca br. wezmą oni udział w warsztatach wokalnych i literackich, a także w seminariach, prelekcjach i wycieczkach ekologicznych. Uwieńczeniem będą konkursy wiersza ekologicznej i piosenki ekologicznej. W tym roku pracom jury obu konkursów przewodniczyć będą Dorota Szpetkowska (konkurs piosenki) i Piotr Bukartyk (konkurs wiersza). Laureaci obu konkursów wezmą udział w Koncercie Galowym festiwalu zatytułowanym „Ziemia – nasza zielona ojczyzna”. W czasie trwania Festiwalu Ekologicznego, w Raciborzu odbywać się będzie również wiele imprez towarzyszących, na które wstęp jest nieodpłatny i mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Wśród nich m.in.: 1 czerwca br. – koncert solistów zespołu wokalnego „Miraz” z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, 3 czerwca br. – festyn ekologiczny szkół miasta Raciborza z okazji kolejnej rocznicy przyznania Gminie Racibórz certyfikatu zarządzania środowiskowego ISO 14001, 4 czerwca br. – koncert laureatów Grand Prix i I miejsc w Konkursie Piosenki Ekologicznej poprzednich edycji festiwalu, 5 czerwca br. – od godz. 16.00 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu Konkurs Piosenki Ekologicznej i 6 czerwca br. – o godz. 19.00 Koncert Galowy festiwalu na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Szczegóły na plakatach i na internetowej stronie www.powiatraciborski.pl. Już po raz trzeci z rzędu Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz’ 2004 odbywa się dzięki finansowemu wsparciu wielu instytucji i sponsorów. Festiwal współfinansowany jest ze środków funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej – Narodowego w Warszawie, Wojewódzkiego w Katowicach, Powiatowego w Raciborzu i Gminnego w Raciborzu. Wsparcia finansowego udzieliły również firmy: Henkel (główny sponsor festiwalu), Rafako, Braxton i Hotel Polonia. Nadrzędnym celem festiwalu jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna, zwłaszcza, że Racibórz jako pierwsze miasto w Polsce posiada certyfikat potwierdzający wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego według norm ISO 14001. Inicjatywa organizatorów spotkała się z uznaniem samego Ministra Środowiska, który wystawił imprezie referencje stwierdzając, że „Festiwal Ekologiczny w Raciborzu jest ważnym punktem na mapie imprez ekologicznych w naszym kraju”. Organizatorami festiwalu są: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Urząd Miasta Racibórz i Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu. Patronat medialny: Telewizja Polska Katowice, Radio Vanessa FM, Telewizja Kablowa „Sat–Kom” i TVK „Vectra”, Raciborski Portal Internetowy „www.raciborz.com.pl”, „Nowiny Raciborskie” oraz czasopisma „Eko Świat”, „Eko i My”, „Aura”, „Las Polski”, „Poznajmy las”.