IX Festiwal Kompozytorów Śląskich zainaugurowany w Raciborzu...

2005-11-22, Wtorek

Śląska Orkiestra Festiwalowa i Chór Akademii Muzycznej w KatowicachKoncert inauguracyjny IX Festiwal Kompozytorów Śląskich odbył się 21 listopada br. w Kościele Św. Mikołaja w Raciborzu. To kolejna impreza zorganizowana na terenie powiatu raciborskiego, w ramach obchodów Roku Polsko-Niemeickiego. Na koncert licznie przybyli mieszkańcy powiatu, ci starsi i młodsi.

Wystąpili Śląska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Piotra Barona oraz Chór Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Krystyny Krzyżanowskiej-Łoboda. W trakcie ponad godzinnego programu, mury kościoła Św. Mikołaja wypełniała muzyka i śpiew chóralny. Artyści wykonali utwory: Guntera Bialasa "Serenade", Maxa Brucha "Kol Nidrei" i Wolfganga Amadeusa Mozarta "Msza Koronacyjna C-dur".

Koncert zgromadził prawdziwe tłumy

Koncert w Raciborzu zainaugurował IX już Festiwal Kompozytorów Śląskich. Głównym celem tego przedsięwzięcia kulturalnego jest ukazanie dorobku śląskiej kultury muzycznej, a tym samym kompozytorów związanych ze Śląskiem. Jest zatem prezentacją muzyki zapomnianej, bądź też zepchniętej na margines. Koncerty festiwalowe są okazją do zaprezentowania dorobku kompozytorów, którzy tworzyli przed wiekami, jak i kompozytorów współczesnych. Jest w nich miejsce zarówno dla muzyki programowej, jak i dla dzieł religijnych.

Patronat honorowy nad IX Festiwal Kompozytorów Śląskich objęli: Ambasador Izraela w Polsce David Peleg oraz Ambasador Niemiec w Polsce dr Reinhard Schweppe.
Głównym organizatorem festiwalu jest Górnośląskie Towarzystwo Śpiewacze. Partnerzy festiwalu: Filharmonia Opolska im. J. Elsnera w Opolu, Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Członek Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego Leonard Malcharczyk, Państwowa Szkołą Muzyczna I i II st. w Gliwicach, Instytut Wokalistyki Akademii Muzycznej w Katowicach oraz rzymsko-katolickie parafie (Św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu, Podwyższenia Krzyża Św. w Opolu, Św. Bartłomieja w Gliwicach, Św. Józefa w Zabrzu i Św. Mikołaja w Raciborzu). Sponsorem festiwalu jest Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu. Festiwal odbywa się w ramach Roku Polsko-Niemieckiego.

FOTORELACJA z koncertu na stronie www.starostwo.powiatraciborski.pl