IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Raciborskiej

2008-04-21, Poniedziałek

Starostwo Powiatowe w Raciborzu i doradcy metodyczni zapraszają uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu raciborskiego do udziału w IX Powiatowym Konkursie Wiedzy o Ziemi Raciborskiej, który odbędzie się 2 czerwca 2008 r. o godz. 9.00 w MDK Racibórz, ul. Stalmacha 12. Zgłoszenia 3 - osobowych zespołów, reprezentujących poszczególne szkoły, należy nadsyłać do 27 maja 2008 r. na adres II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu.
Konkurs ponadprzedmiotowy w zakresie: kultura z literaturą i historią, przyroda z geografią, współczesne życie regionu.

Obowiązuje literatura podstawowa:
• Jan Duda, Osobliwości przyrodnicze Raciborza (2001); Ścieżki dydaktyczne Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu (2002),
• Bogdan Dzierżawa, Z biegiem Rudy (2002),
• Norbert Mika, Sarka Belastova, Wspólne raciborsko - opawskie dziedzictwo (2003),
• Paweł J. Newerla, Opowieści o dawnym Raciborzu (1995),
• Janusz Nowak, Związki Raciborza z literaturą polską (1998),
• Raciborzanie tysiąclecia. Słownik biograficzny, red. K. Gruchot, G. Wawoczny (2002),
• Ewa Wawoczny, Legendy i podania z powiatu raciborskiego /tu: Komentarz do legend i podań, s. 149 - 209/ (2005).
Ponadto organizatorzy oczekują, że uczestnicy konkursu wykażą się wiedzą czerpaną z lokalnej prasy, informatorów, folderów itp. wydawnictw gminnych i powiatowych, wycieczek i spacerów po okolicy.

Źródłem wiedzy o regionie może być również literatura uzupełniająca, np.:
• Ryszard Kincel, Joseph von Eichendorff, poeta spod Raciborza (1991),
• Kornelia Lach, Wierzenia, zwyczaje i obrzędy. Folklor pogranicza polsko - czeskiego (2001),
• Norbert Mika, Racibórz w obliczu najazdów tatarskich i zagrożenia wołoskiego (2003),
• Przyroda województwa katowickiego, red. K. Rostański (1997),
• Henryk Siedlaczek, Rudy - Mała Wielka Ojczyzna (1999),
• Grzegorz Wawoczny, Tajemnice Ziemi Raciborskiej (2003) lub inna pozycja tego autora.
• Z dziejów ziemi raciborskiej, Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (2003).

Zadania w części pisemnej (test) i ustnej uczestnicy będą rozwiązywać zespołowo. Odpowiedzi ustne powinny mieć formę prezentacji - z elementami wizualizacji (plakat), jeśli wylosowany temat będzie tego wymagać.

Na zwycięzców czekają nagrody książkowe.

Szczegółowe informacje: II Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu, ul. Kard. S. Wyszyńskiego 3, tel. 032 415 56 57 lub e-mail: [email protected]

Zapraszamy do udziału.