Majowy weekend w powiecie raciborskim...

2004-04-30, Piątek
Bardzo atrakcyjnie i ciekawie zapowiada się majowy weekend w powiecie raciborskim, który upłynie główne pod znakiem świętowania wejścia Polski do Unii Europejskiej. W Krzyżanowicach, a także po czeskiej stronie granicy Pištu, Šilheřovicach i Hat’i odbywać się będą pod hasłem „Razem w Unii Europejskiej” uroczyste obchody związane z przystąpieniem Polski i Czech do Unii Europejskiej. W programie obchodów: peleton rowerowy z Pištu do Krzyżanowic, Šilheřovic i Hat’i, połączone posiedzenia Rad Gmin Partnerskich (Krzyżanowic, Pištu, Šilheřovic i Hat’i) z udziałem m.in. Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka oraz festyn. Obchody rozpoczną się uroczyście o godz. 12.00 w Pištu. Następnie (około 13.15) z Pištu do Krzyżanowic wyruszy peleton rowerowy. Tutaj (około godz. 13.45) uczestników przywitają władze samorządowe Krzyżanowic. Następnie peleton pojedzie do Šilheřovic, gdzie tamtejsze władze powitają uroczyście uczestników około godz. 14.45. Z Šilheřovic peleton wyruszy do Hat’i, gdzie również uczestników powitają tamtejsze władze samorządowe. Około godz. 16.00 w Hat’i rozpocznie się połączone posiedzenie Rad Gmin Partnerskich, w którym udział weźmie m.in. Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wziontek. O tej samej godzinie rozpocznie się również festyn dla mieszkańców Krzyżanowic, Pištu, Šilheřovic i Hat’i – w programie festynu m.in. koncert „Różne style muzyki” i zabawa taneczna. W dniach od 1 do 3 maja br. Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej organizuje IV Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Śląsk – kraina wielu kultur”. Miejscem imprezy będzie dziedziniec Zamku Piastowskiego w Raciborzu. W czasie weekendu majowego na dziedzicu zamkowym odbywać się będą koncerty zespołów artystycznych: 01.05.br. – koncert zaplanowano w godzinach od 17.00 do 19.00, 02.05.br. – od 15.00 do 18.30 (o 15.00 z Rynku na Zamek Piastowski w Raciborzu przejdzie barwny korowód, gdzie następnie rozpocznie się koncert), a 03.05.br. – koncert odbywać się będzie od godz. 17 do 19.00. W IV Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Śląsk – kraina wielu kultur” udział wezmą zespoły artystyczne – z Serbii, Austrii, Czech, Mordarska i z Polski, a także zespoły działające w Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Raciborskiej. Spotkania tradycyjnie już inaugurują cykl letnich imprez plenerowych na raciborskim zamku. Impreza współfinansowana jest przez Fundusz Phare, Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Urząd Miasta Racibórz. W Nędzy w dniach od 1 do 3 maja br. odbędzie się Festyn Europejski. Trzydniowa impreza odbywać się będzie na terenie Gminnego Ośrodka Sportu przy ul. Sportowej. W programie festynu wiele atrakcji, wśród nich m.in. gry, konkursy z nagrodami, rozgrywki sportowe, a także występy znanych i lubianych gwiazd muzyki rozrywkowej. W pierwszym dniu atrakcją festynu będzie program artystyczny „Spotkanie z balladą, czyli Kopydłowo w Nędzy”, tego dnia imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni. Drugiego dnia zagra zespół „Lady Pank”, a publiczność zabawi Józef Polok. 3 maja br. podczas Festynu Europejskiego w Nędzy wystąpi natomiast Krzysztof Krawczyk. W festynie udział weźmie także Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek.