Mieszko A.D. 2008 - nagrody w dziedzinie kultury przyznane

2009-02-16, Poniedziałek

15 lutego br. w Pietrowicach Wielkich odbyła się I Gala Kultury, podczas której wręczone zostały nagrody w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury. Nagroda przyznawana jest wyróżniającym się animatorom kultury, którzy swoimi dokonaniami przyczyniają się do nobilitacji kultury powiatu raciborskiego. Nominowanych, spośród nadesłanych zgłoszeń, wybrała kapituła obradująca pod przewodnictwem rektora raciborskiej PWSZ, dr hab. Michała Szepelawego, a nagrodzonych - Starosta Raciborski Adam Hajduk.

Mieszka A.D. 2008 w poszczególnych kategoriach otrzymali
:
- twórczość literacka - Paweł Newerla, prawnik i historyk, autor monografii "Dzieje Raciborza i jego dzielnic.";
- animacja kulturalna – Grażyna Tabor, aktorka i instruktor teatralna w Raciborskim Centrum Kultury;
- wydarzenie kulturalne - ks. Bogdan Kicinger, miłośnik muzyki kościelnej i chóralnej, organizator dorocznego cyklu koncertów Muzyka w starym opactwie w Rudach;
- twórczość plastyczna - Andrzej Pochopień, rzeźbiarz z Kuźni Raciborskiej;
- twórczość estradowa – taniec - Aldona Krupa-Gawron, prezes Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło;
- twórczość estradowa – muzyka - Piotr Libera, dyrygent i muzyk prowadzący chór Strzecha.

Starosta Raciborski przyznał Honorową Nagrodę za całokształt dorobku kulturalnego śp. Antoniemu Kucznierzowi, zmarłemu niedawno jazzmanowi, twórcy raciborskich przeglądów, jednemu z założycieli zespołu SSBB oraz Grupy Bez Nazwy. Statuetkę odebrali jego córka i syn.