Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Północnej Nadrenii Westfalii zagrała w Raciborzu...

2005-08-16, Wtorek

Gospodarze koncertu - Starosta Raciborski i Leonard Malcharczyk Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Północnej Nadrenii Westfalii zagrała w Raciborzu. Koncert odbył się 15 sierpnia br. w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury i zgromadził prawdziwe tłumy publiczności.

Rok 2005 ogłoszony został "Rokiem Kultury Niemiecko-Polskiej". Kraj związkowy Pólnocna Nadrenia Westfalia to partner zagraniczny Województwa Śląskiego. Powiat Raciborski współpracuje zaś z Powiatem Märkischer, który należy do Północnej Nadrenii Westfalii. Biorąc powyższe pod uwagę, dzięki staraniom Leonarda Malcharczyka (członka Zarządu Powiatu Raciborskiego, a zarazem Sekretarza Wicekonsulatu Niemiec w Opolu), młodzi muzycy niemieccy zawitali do Raciborza.

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Północnej Nadrenii WestfaliiKoncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Północnej Nadrenii Westfalii był niezwykłym wydarzeniem kulturalnym. Program koncertu (na który złożyły się m.in. utwory Richarda Wagnera, Piotra Czajkowskiego (w tym słynne "Jezioro Łabędzie"), Igora Strawińskiego), blisko 700-osobowa publiczność przyjęła owacjami.

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Kraju Związkowego Nadrenii Północnej Westfalii angażuje najbardziej utalentowanych muzyków tego regionu, w wieku od 14 do 22 lat. Młodzieży stwarza się niezwykłe dla tej grupy wiekowej warunki do kreowania muzyki w ramach wielkiej orkiestry symfonicznej. Regularnymi członkami orkiestry jest około 100 instrumentalistów. Są nimi głównie laureaci prestiżowych konkursów m.in. "Musiziert Jugend" (renomowany niemiecki konkurs dla młodych muzyków). Orkiestrę zasilają również wyróżniający się instrumentaliści ze szkolnych orkiestr i zespołów muzyki kameralnej. Rekrutacja do orkiestry odbywa się w drodze organizowanych dorocznie przesłuchań. Członkostwo w zespole ograniczone jest do 2 lat.

Owacje publicznościMłodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Północnej Nadrenii Westfalii została założona w 1969 roku przez profesora dr Emila Platena i Hansa Josefa Menke, na gruncie inicjatywy międzynarodowego, prężnie działającego również w Polsce, stowarzyszenia "Jeunesses Musicales" (Muzyczna Młodzież). Orkiestrą zarządza specjalnie powołane dla tego celu stowarzyszenie "Traegerverein Landesjugendorchester Nordrhein - Westfalen". Jednakże prawny byt orkiestry związany jest z Radą Muzyki Północnej Nadrenii Westfalii (tzw. Landesmusikrat). Orkiestra cieszy się poza tym specjalnym mecenatem Ministerstwa Kultury i Rozwoju Społecznego tego regionu.

Podczas ponad 30 lat istnienia orkiestry, zorganizowano dla jej członków ponad 120 kursów muzycznych, zwieńczonych każdorazowo publicznymi koncertami oraz nagraniami płyt kompaktowych lub sesjami dla telewizji i radia.

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Północnej Nadrenii Westfalii zagrała do tej pory ponad 350 koncertów. Oprócz licznych występów w rodzimym regionie, orkiestra była zapraszana do innych niemieckich landów takich jak: Dolna Saksonia, Hesja, Badenia-Wirtembergia, Bawaria i Zagłębie Saary. Wybitnym wydarzeniem w historii tego młodzieżowego zespołu był udział w 26-tej edycji Światowego Kongresu "Jeunesses Musicales" w czasie trwania XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium i Augsburgu. Ponadto, orkiestra koncertowała podczas tournee w Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, dawnej Jugosławii, Portugalii i na Litwie. Młodzi utalentowani muzycy wielokrotnie udowadniali swoją wysoką klasę artystyczną podczas koncertów we Francji i w Belgii. Latem 1999 roku, orkiestra zagrała we Francji z okazji słynnego Festiwalu "Musique en Guyenne" w Monflanquin. Jesienią 2000 roku muzycy występowali na 2-tygodniowym tournee w Chinach, a w kolejnych latach na Węgrzech i w Niderlandach.

W Polsce Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Północnej Nadrenii Westfalii gości po raz pierwszy, z okazji Roku Polsko-Niemieckiego 2005. Podczas pobytu w naszym kraju orkiestra pod batutą Hermanna Bäumera zagrała już w Opolu i Raciborzu, a przed nimi jeszcze koncerty w Lubnianach, Trzebnicy, Krakowie i Wrocławiu.