Nie zwlekaj z wymianą prawa jazdy, bo możesz mieć kłopoty...

2006-06-01, Czwartek

Kwestię wymiany praw jazdy ustaliło Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 kwietnia 2002r. w sprawie wymiany praw jazdy (Dz. U. 2002, nr 69, poz. 640 z późn. zmianami). Zgodnie z rozporządzeniem Wydział Komunikacji ma 30 dni na wydanie nowego dokumentu.
- Kierowca, który nie wymieni starego prawa jazdy we wskazanym terminie nie straci posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami. Nie będzie się on jednak mógł posługiwać tym prawem jazdy, ponieważ straci ono ważność i do momentu wydania nowego dokumentu nie będzie mógł prowadzić pojazdu na podstawie starego, nieważnego już prawa jazdy - tłumaczy Grażyna Kowalska, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa w Raciborzu przyjmuje codziennie około 150 wniosków o wymianę prawa jazdy. Jak informuje naczelnik Grażyna Kowalska, wnioski przyjmowane są w godzinach pracy urzędu - tj. w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od 7.30 do 15.30, zaś we wtorki od 7.30 do 17.30 i w piątki od 7.30 do 13.30.
- Wnioski o wymianę praw jazdy są na bieżąco przekazywane łączami satelitarnymi do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie, gdyż pracownicy Wydziału Komunikacji pracują po godzinach i wprowadzają wnioski do systemu - wyjaśnia Grażyna Kowalska. - Dlatego też nie powinno być opóźnień w wydawaniu nowych praw jazdy, ale trzeba pamiętać, że ustawowy czas oczekiwania na dokument to 30 dni. Osoby zwlekające z wymianą prawa jazdy mogą zatem mieć problemy 1 lipca br. - dodaje naczelnik.

W celu otrzymania prawa jazdy, w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy Pl. Okrzei 4a należy złożyć:
- wniosek (do pobrania w Wydziale Komunikacji i Transportu lub też w Biurze Obsługi Klienta Starostwa przy ul. Klasztornej 6),
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy w wysokości 71 zł,
- opłatę skarbową w wysokości 5,50 zł (0,50 zł za każdy dodatkowy załącznik do wniosku),
- fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm,
- kserokopię posiadanego prawa jazdy.

Wniosek o wymianę prawa jazdy można przesłać też za pośrednictwem poczty na adres: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, ul. Klasztorna 6, 47-400 Racibórz.

Odbiór nowego dokumentu powinien nastąpić osobiście w celu unieważnienia posiadanego dotychczas prawa jazdy.