Niemiecko-Polskie Dni w Powiecie Märkischer, czyli obchody 5-lecia partnerstwa pomiędzy Powiatem Märkischer a Powiatem Raciborskim...

2006-05-05, Piątek

W tym roku mija 5 lat od podpisania umowy o partnerstwie pomiędzy Powiatem Raciborskim a niemieckim Powiatem Märkischer. Dokument podpisany został 28 czerwca 2001 r. w Lüdenscheid, zaś 21 września 2001 r. został ratyfikowany w powiecie raciborskim. Warto dodać, że Powiat Märkischer był pierwszy oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego. Nawiązanie kontaktów partnerskich z Powiatem Märkischer możliwe było dzięki zawartemu w roku 2000 porozumieniu pomiędzy Województwem Śląskim a Północną Nadrenią Westfalią w Niemczech, gdzie znajduje się Powiat Märkischer. Dokument był zarazem "przepustką" dla powstałych w styczniu 1999 roku nowych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce (powiatów) do zawierania umów partnerskich z niemieckimi samorządami. W roku 2004 współpraca ta została rozszerzona o walijskie Hrabstwo Wrexham (wieloletni partner zagraniczny Powiatu Märkischer), tworząc tym samym trójstronny układ partnerski wraz z Powiatem Raciborskim.

W ramach obchodów 5-lecia partnerstwa Powiatu Märkischer i Powiatu Raciborskiego, w dniach od 9 do 14 maja br. w Powiecie Märkischer odbywać się będą Niemiecko-Polskie Dni. Wezmą w nich udział przedstawiciele powiatu raciborskiego, jak również Hrabstwa Wrexham.

Z oficjalną wizytą partnerską do Märkischer udadzą się: Starosta Raciborski Jerzy Wziontek, członek Zarządu Powiatu Leonard Malcharczyk, a także Wilhelm Wolnik (Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą Rady Powiatu).
Oficjalna delegacja weźmie udział w imprezie rozpoczynającej i kończącej Niemiecko-Polskie Dni w Powiecie Märkischer.
Obchody rozpoczną się 9 maja br. uroczystym spotkaniem partnerów. Spotkanie inaugurujące obchody połączone będzie z Forum Gospodarczym, podczas którego zaprezentowane zostaną doświadczenia ze współpracy znanych niemieckich firm z polskim sektorem gospodarczym. Podczas kolejnych dni zaplanowane wiele rozmów poświęconych podsumowaniu dotychczasowej współpracy partnerskiej i planom na kolejne lata. Zaplanowano też wizyty w niemieckich zakładach pracy.

W obchodach 5-lecia partnerstwa udział weźmie również 40-osobowa grupa mieszkańców powiatu raciborskiego, która reprezentować będzie ziemię raciborską na niemiecko-polskich warsztatach tematycznych - tj. muzycznych, tanecznych, kulinarnych, filmowych. Efekty tej współpracy zaprezentowane zostaną podczas imprezy kończącej obchody jubileuszu 5-lecia partnerstwa w Powiecie Märksicher w dniu 13 maja br.

Razem z oficjalną delegacją i z mieszkańcami powiatu raciborskiego do Powiatu Märksicher wyjedzie także grupa przedstawicieli lokalnych mediów. Dziennikarze z Raciborskiej Telewizji Kablowej, Radia Vanessa, "Tygodnika Nowiny Raciborskie" i Raciborskiego Portalu Internetowego gościć będą w niemieckich redakcjach prasy, radia i telewizji, uczestniczyć też będą we wspólnych warsztatach dziennikarskich.

Powiat Märkischer ma wiele wspólnego z Powiatem Raciborskim. Jest to region przemysłowy, a także posiadający bogate dziedzictwo kulturowe. Współpraca samorządów opiera się głównie na wymianie kulturowej i szkolnej, w planach jest też współpraca o charakterze gospodarczym. Dotychczasowe efekty tego partnerstwa to m.in. wymiana młodzieżowa (udział w projekcie "Impresje wielkanocno-wiosenne" w imprezach kulturalnych i sportowych), pomoc dla Szpitala Rejonowego w Raciborzu i DPS Św. Notburgi w Raciborzu (Powiat Märkischer przekazał dwie karetki pogotowia oraz odzież dla mieszkańców DPS), czy też wspólne imprezy w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego.

Obchody 5-lecia partnerstwa z Powiatem Märksicher odbędą się w powiecie raciborskim na przełomie lipca i sierpnia br. oraz sierpnia i września br.