O funduszach zewnętrznych...

2009-10-21, Środa

Wczoraj w Kornicy odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi powiatowej Pietrowice Wielkie-Pawłów, dziś oficjalnie zainaugurowany został projekt pn. "Inwestycja w przyszłość. Dodatkowe kwalifikacje i umiejętności uczniów szkół zawodowych Powiatu Raciborskiego szansą sukcesu na rynku pracy" a do 10 listopada br. trwa rekrutacja osób zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie pn. "Czas na wiedzę i edukację. Nowe umiejętności i kwalifikacje mieszkańców gmin powiatu raciborskiego". Wszystkie te projekty realizowane są ze środków zewnętrznych pozyskanych przez Powiat Raciborski.

20 października w Kornicy nastąpiło uroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi powiatowej nr 3504S (droga z Pawłowa do Pietrowic Wielkich). Projekt był realizowany wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Gminę Pietrowice Wielkie i współfinansowany w ramach Programu Wieloletniego pn. "Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011".

Wartość projektu: 3 548 717,07 zł
Wkłada własny partnerów: 1 774 717,07 zł
Dofinansowanie z budżetu państwa: 1 774 000 zł

Projekt polegał na przebudowie odcinka drogi powiatowej na długości ponad 3 km. Wzdłuż drogi wyremontowany został chodnik oraz zagospodarowano pobocze (3 km).

Celem modernizacji odcinka drogi były m.in.: poprawa warunków oraz bezpieczeństwa użytkowania, zwiększenie płynności ruchu, a przez to zmniejszenie uciążliwości dla środowiska. Efektem użytkowym remontu drogi powiatowej nr 3504S jest usprawnienie połączenia komunikacyjnego gmin powiatu raciborskiego z drogą wojewódzką 416, a co za tym idzie z drogą wojewódzką 417 oraz krajową 45.

Dziś w Domu Kultury "Strzecha" w Raciborzu o godz. 11.00 zainaugurowano, wart blisko milion złotych, projekt edukacyjny pn. "Inwestycja w przyszłość. Dodatkowe kwalifikacje i umiejętności uczniów szkół zawodowych Powiatu Raciborskiego szansą sukcesu na rynku pracy".

Projekt ten jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013, Priorytetu IX "Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach", Działania 9.2. "Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego". Informacje o projekcie można znaleźć na www.powiatraciborski.pl (baner "Inwestycja w przyszłość").

Celem głównym projektu "Inwestycja w przyszłość" jest podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w 4 Zasadniczych Szkołach Zawodowych w Powiecie Raciborskim oraz podwyższenie kwalifikacji zawodowych i umiejętności ogólnych 800 uczniów oraz 50 nauczycieli tych szkół służące zwiększeniu ich zdolności do przyszłego zatrudnienia i szans na nowoczesnym rynku pracy poprzez opracowanie i wdrożenie do realizacji programów rozwojowych szkół.

Całkowita kwota projektu: 954 417,30 zł
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 832 729,09 zł
Wkład własny wynosi 121 688, 21 zł

Do 10 listopada br. trwa rekrutacja osób zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie pn. "Czas na wiedzę i edukację. Nowe umiejętności i kwalifikacje mieszkańców gmin powiatu raciborskiego". Projekt adresowany jest do mieszkańców gmin: Krzanowice, Kuźnia Raciborska, Krzyżanowice, Nędza, Rudnik, Kornowac i Pietrowice Wielkie. Projekt jest realizowany w ramach działania 9.5 – "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich" i jest współfinansowany w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa (Całkowita kwota projektu: 49 360 zł).

W ramach projektu realizowane będą m.in. działania:
- Cykl szkoleń (moduł obligatoryjny): "Akademia przedsiębiorczości – agroturystyka", "Umiejętności interpersonalne", "Jak budować współpracę na poziomie lokalnym", których celem będzie podniesienie kwalifikacji i wiedzy uczestników.
- Propozycja szkoleń dodatkowych wg zgłaszanych deklaracji (moduł fakultatywny): obsługa komputera i Internetu lub kurs języka obcego (j. angielski, j. niemiecki),
- Wizyta studyjna w modelowym gospodarstwie agroturystycznym. Uczestnicy zwiedzą gospodarstwo i wezmą udział w warsztatach nt. zasad funkcjonowania takiego gospodarstwa, przetwórstwa i marketingu produktów ekologicznych oraz turystyki.
- Zielona Oaza Kultur – konkurs edukacyjny dla przedszkoli i szkół. W ramach zadania przewidziano przeprowadzenie 3 typów konkursów dla przedszkoli, uczniów klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół z gmin powiatu raciborskiego. Współorganizatorami konkursu będą uczestnicy szkoleń a do ich zadań należeć będzie m.in. opracowanie regulaminu oraz ocena prac konkursowych.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Wszelkie informacje na temat projektu uzyskać można w siedzibie Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy Pl. Okrzei 4 w Referacie Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Rolnictwa pod nr telefonu (032) 45 97 334 lub na stronie internetowej www.powiatraciborski.pl  baner "Czas na wiedze i edukację".