Odra rzeką integracji europejskiej..., czyli Pływadło 2004

2004-05-18, Wtorek
„Odra rzeką integracji europejskiej” – to cykliczna impreza integrująca społeczności lokalne, narodowości i ludzi wokół rzeki Odry, której główną atrakcją jest spływ nietypowymi obiektami pływającymi, czyli „pływadłami”. Honorowy patronat nad imprezą, która odbędzie się 22 i 23 maja br. na terenie powiatów raciborskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego, objęła minister ds. europejskich Danuta Huebner. Głównym celem imprezy jest promowanie Odry jako rzeki integracji europejskiej. W ramach tego wydarzenia, co roku na terenie powiatów raciborskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego organizowany jest dwudniowy cykl imprez plenerowych – festynów, połączonych z największą atrakcją – tradycyjnym spływem nietypowymi obiektami pływającymi, czyli „pływadłami”. Impreza pn. „Odra rzeką integracji europejskiej” rozpoczyna się spływem „pływadeł” – z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla. Na trasie spływu, czyli w Grzegorzowicach/Ciechowicach i w Turzu oraz w Dziergowicach, odbywają się festyny. Finał imprezy odbywa się w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie również organizowany jest wielki festyn, podczas którego następuje rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze pływadło (najładniejsze z nich mogą liczyć na nagrody ufundowane przez samorządowców). W tym roku impreza także startuje z Raciborza. Rozpocznie się uroczyście o godz. 12.00 na Moście Zamkowym w Raciborzu. Rzeką Odrą z miasta wyruszy spływ dziwnych obiektów pływających. Na trasie spływu – w Grzegorzowicach i Turzu – trzy gminy powiatu raciborskiego (Nędza, Kuźnia Raciborska i Rudnik) organizują festyny dla mieszkańców. Festyn odbędzie się także w Grzegorzowicach. 23.05.br. w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się wielki finał imprezy „Odra rzeką integracji europejskiej”. Zaplanowano festyn, będący zarazem częścią obchodów Dni Miasta Kędzierzyna-Koźla. W programie wiele atrakcji, a wśród nich m.in. koncerty zespołów IRA, Kombi i Perfect, a także rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze pływadło. Organizatorami imprezy „Odra rzeką integracji europejskiej” są: Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski, Powiat raciborski, miasta Kędzierzyn-Koźle, Racibórz i Kuźnia Raciborska, gminy Bierawa, Cisek, Nędza i Rudnik, posłowie ziemi raciborskiej i opolskiej, a także Stowarzyszenie „Rzeki dzielą, Odra łączy”.