Odtwarzacz DVD dla Oddziału Ginekologiczno-Położnieczego przekazała Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu...

2005-12-21, Środa

Projekt pn. "Twój poród może być łatwiejszy - Narodziny w wodzie" zrealizowany został w roku 2005 przez Fundację na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, wspólnie z Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego oraz pracownikami Oddziału Ginekologiczno-Położniczego raciborskiego szpitala. Przedsięwzięcie zrealizowano przy współudziale środków finansowych w ramach programu "Działaj Lokalnie IV".

W ramach projektu zrealizowano film edukacyjno-promocyjny oraz zorganizowano ogólnodostępną konferencję. Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu udzieliła szpitalowi prawa do bezpłatnego użytkowania zrealizowanego filmu oraz zakupiła odtwarzacz DVD do jego projekcji.

Dzięki ofiarności podatników zainteresowanych wsparciem działalności Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, na konto Fundacji wpłynęło łącznie 508 darowizn z tytułu wpłaty 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na kwotę ponad 39 tys. zł. Między innymi dzięki tym wpłatom możliwe było zrealizowanie przez Fundację projektu pn. "Twój poród może być łatwiejszy - Narodziny w wodzie", jak również zakup odtwarzacza DVD. Ponadto z pieniędzy tych Fundacja sfinansowała koszty sprowadzenia z Niemiec karetki pogotowia marki Mercedes Benz typ Vario 614-D-KA, 2 kardiomonitorów, defibrylatora, 2 aparatów USG z sondami oraz 4 elektrycznych noży chirurgicznych. Sprzęt ten przekazali w darze niemiecki Powiat Märkischer (partner zagraniczny Powiatu Raciborskiego) i Klinika Uniwersytecka z Würzburga. Dary te Fundacja przekazała raciborskiemu szpitalowi. Również dla szpitala Fundacja zakupiła 4 pełne zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem do odczytu zdjęć RTG oraz 2 monitory pracujące na oddziałach chirurgii, chemioterapii, otolaryngologii, wewnętrznym II
oraz w poradniach reumatologicznej i urologicznej. Za pozyskane z wpłat podatników środki Fundacja zakupiła też od niemieckiej firmy części do cystoskopu, urządzenia używanego na Oddziale Chirurgii przez urologów. Cystoskop pozwala zdiagnozować schorzenia takie jak krwawienie z dróg moczowych, stany przed nowotworowe pęcherza moczowego czy też nowotwory pęcherza moczowego i prostaty. Zakupy sprzętu dokonywane były w uzgodnieniu z dyrektorem szpitala.