Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny... już po raz trzeci w Raciborzu

2004-04-15, Czwartek
Już po raz trzeci w Raciborzu odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz’ 2004. W tym roku festiwal trwać będzie od 1 do 6 czerwca i tradycyjnie już zakończy się Koncertem Galowym na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. W czasie festiwalu w mieście odbywać się będzie wiele imprez towarzyszących. Starostwo Powiatowe w Raciborzu wraz z Urzędem Miasta Racibórz oraz Młodzieżowym Domem Kultury w Raciborzu, już po raz trzeci organizuje Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Raciborzu. Wzorem poprzednich edycji patronatem honorowym festiwal objęli Minister Środowiska, Minister Kultury oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Nadrzędnym celem festiwalu jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna. III edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz’ 2004 jest adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 7–20 lat. Po raz kolejny jednym z celów imprezy jest integracja z młodzieżą niepełnosprawną. Zgłoszenie przyjmowane są do 30 kwietnia br. Organizatorzy przewidują wyłonienie z nadesłanych zgłoszeń 60 finalistów (łącznie w kategorii piosenki, jak i wiersza ekologicznego). Niezmiernie ważny jest fakt, że miejscem festiwalu jest Racibórz, które jako pierwsze miasto w Polsce posiada certyfikat potwierdzający wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego według norm ISO 14001. Inicjatywa organizatorów spotkała się z uznaniem samego Ministra Środowiska, który wystawił imprezie referencje stwierdzając, że „Festiwal Ekologiczny w Raciborzu jest ważnym punktem na mapie imprez ekologicznych w naszym kraju”. W ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz’ 2004 planowanych jest wiele imprez towarzyszących, a wśród nich m.in. festyn ekologiczny, recital laureatów II edycji festiwalu, koncerty zespołów artystycznych ziemi raciborskiej, prezentacja kultury dawnej. Gospodarzem warsztatów festiwalowych i zmagań konkursowych będzie Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu, natomiast Koncert Galowy festiwalu planowany jest w pięknej scenerii Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Szczegółowe informacje dotyczące zasad kwalifikacji uczestników znajdują się w regulaminie festiwalu dostępnym na internetowej stronie Starostwa Powiatowego w Raciborzu – www.powiatraciborski.pl. Patronat medialny nad imprezą sprawują: Telewizja Polska Katowice, Radio Vanessa FM, Raciborski Portal Internetowy „ww.raciborz.com.pl”, „Nowiny Raciborskie” i czasopisma „Eko Świat”, „Eko i My”, „Aura”, „Las Polski”.