2006-08-08, Wtorek

Utworzenie Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych ujęte zostało w "Powiatowym Programie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym na lata 2006-2011". Dotychczas bowiem osoby niepełnosprawne w poszczególnych instytucjach i organizacjach uzyskiwały informacje cząstkowe na temat przysługujących im praw. Brak było zatem miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne mogłyby uzyskać kompletne informacje. I stąd też pojawiła się potrzeba utworzenia takiego ośrodka w powiecie raciborskim.

Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Raciborzu utworzony został przez Powiat Raciborski, przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), w ramach programu celowego pn. "Ośrodki informacji dla osób niepełnosprawnych". To jedyny w województwie śląskim ośrodek utworzony przez samorząd - podobne ośrodki działają jeszcze w Chorzowie i w Katowicach, ale zostały utworzone przez organizacje pozarządowe. PFRON sfinansował adaptację pomieszczenia na potrzeby Ośrodka Informacja dla Osób Niepełnosprawnych, zakup sprzętu i wyposażenia oraz przystosowanie sanitariatów w Starostwie Powiatowym w Raciborzu dla potrzeb niepełnosprawnych. Koszt tych prac wyniósł w sumie około 30 tys. zł. Dodatkowo PFRON finansuje koszty zatrudnienia dwóch pracowników Ośrodka. Z kolei Powiat Raciborski udostępnia dla Ośrodka pomieszczenie i finansuje jego bieżącą działalność.

W Ośrodku Informacji dla Osób Niepełnosprawnych zatrudnione są dwie osoby niepełnosprawne. Pracownicy służą pomocą osobom niepełnosprawnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. We wtorki od 15.30 do 17.30 dyżuruje tu też prawnik. W Ośrodku uzyskać można wszelkie informacje związane z prawami osób niepełnosprawnych, z możliwościami wsparcia finansowego i rzeczowego osób niepełnosprawnych, informacje na temat instytucji wsparcia i organizacji na rzecz niepełnosprawnych. Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych mieści się w Starostwie Powiatowym w Raciborzu przy ul. Klasztornej 6 na parterze -nr tel. 032 415 44 08 wew. 338, tel./fax 032 415 12 12, e-mail: [email protected]

Toaleta dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych

Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych to kontynuacja zadań związanych z poprawą obsługi klienta niepełnosprawnego w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Przypomnijmy, że w październiku 2004 r. w budynku głównym Starostwa przy ul. Klasztornej 6 uruchomione zostało Biuro Obsługi Klienta przystosowane również do obsługi osób niepełnosprawnych. W tym celu, także przy wsparciu PFRON, na zewnątrz budynku urzędu zamontowany został podnośnik dla niepełnosprawnych, a w pozostałych budynkach Starostwa, gdzie istnieją przeszkody techniczne do zamontowania takiego podnośnika, zamontowano domofony, poprzez które niepełnosprawni klienci mogą wezwać urzędnika. Teraz dodatkowo na parterze w budynku głównym Starostwa, przy wsparciu PFRON, oprócz uruchomienia Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, przystosowano również toaletę do potrzeb osób niepełnosprawnych.