Paszporty pozostaną w Raciborzu

2006-07-18, Wtorek

W całym kraju wdrażany jest nowy system paszportów biometrycznych, a specjalne wymogi techniczne przy wydawaniu nowych dokumentów uniemożliwiają utrzymanie dotychczasowych 78 punktów paszportowych w województwie śląskim. 30 czerwca br. Wojewoda Śląski wypowiedział Starostwu Powiatowemu w Raciborzu porozumienie w sprawie przyjmowania w Raciborzu wniosków paszportowych i wydawania paszportów z dniem 28 sierpnia br. Takiej decyzji sprzeciwili się samorządowcy z terenu powiatu raciborskiego, jak i mieszkańcy. Starosta Raciborski Jerzy Wziontek wysłał protest w tej sprawie do Premiera RP, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz do wojewody śląskiego. Protest wystosował też Poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, który uznał, że "pozbawienie mieszkańców powiatu raciborskiego możliwości załatwiania spraw paszportowych w siedzibie Starostwa Powiatowego nie ma nic wspólnego z ideą taniego państwa, a powoduje jedynie utrudnienia dla 113 tys. mieszkańców".

Po wnikliwej analizie ilości przyjętych wniosków paszportowych w latach ubiegłych oraz ilości mieszkańców danego terenu, a także biorąc pod uwagę odległości pomiędzy wytypowanymi terenowymi punktami paszportowymi oraz możliwości dojazdu do nich, ostatecznie zdecydowano o możliwości otwarcia w województwie śląskim dodatkowych terenowych punktów paszportowych.
Tylko w roku 2005 punkt przyjmowania wniosków paszportowych i wydawania paszportów przy Starostwie Powiatowym w Raciborzu przyjął 3.320 wniosków o wydanie paszportu, a w okresie od stycznia do czerwca 2006 r. przyjęło takich wniosków już 2.244. Dla porównania w roku 2002 w Raciborzu wnioski o wydanie paszportu złożyło 5.996 osób. - Widoczna w ostatnich latach tendencja spadkowa związana jest jednak z okresem ważności dokumentów paszportowych - komentuje Mirosław Lenk, Sekretarz Powiatu Raciborskiego.

Na terenie województwa śląskiego, po 28 sierpnia br., przewiduje się zatem powstanie:
- 7 terenowych delegatur paszportowych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (tj. w Katowicach, w Bielsku-Białej, w Częstochowie, w Bytomiu, w Gliwicach i w Rybniku oraz w Oddziale Paszportowym Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Śl. UW w Katowicach)
- oraz 17 terenowych punktów paszportowych (takie punkty mogą powstać: w Będzinie, w Chorzowie, w Dąbrowie Górniczej, w Jastrzębiu Zdroju, w Jaworznie, w Lublińcu, w Pszczynie, w Raciborzu, w Rudzie Śląskiej, w Sosnowcu, w Tarnowskich Górach, w Tychach, w Wodzisławiu Śląskim, w Zabrzu, w Zawierciu, w Żorach i w Żywcu).

Jak poinformował Wicewojewoda Śląski Wiesław Maśka, w terenowych punktach paszportowych będą jedynie przyjmowane wnioski paszportowe, a same dokumenty paszportowe wydawane będą tylko w 7 terenowych delegaturach paszportowych.
- Dla mieszkańców powiatu raciborskiego oznacza to, że będą mogli złożyć wniosek o wydanie paszportu w Starostwie Powiatowym w Raciborzu przy Pl. Okrzei 4a, zaś dokument będą musieli odebrać osobiście w Terenowym Delegaturze Paszportowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Rybniku przy ul. 3 Maja 31 - wyjaśnia Mirosław Lenk, Sekretarz Powiatu.

Pomimo, że paszporty są zadaniem rządu, samorządy powiatu raciborskiego deklarują własne zaangażowanie finansowe w postaci kosztów utrzymania biura: - Śląski Urząd Wojewódzki zapewni niezbędny sprzęt do przyjmowania wniosków paszportowych, usługi serwisowe oraz pomoc merytoryczną i szkoleniową. My z kolei deklarujemy obsadę etatową, lokal oraz utrzymanie łącza internetowego niezbędnego do funkcjonowania systemu wydawania paszportów - informuje Mirosław Lenk.

Prace przygotowawcze do wdrożenia nowego systemu paszportów biometrycznych trwają w naszym kraju od ponad roku. Działania w tej sferze mają na celu spójne z innymi państwami Unii Europejskiej podejście do identyfikatorów biometrycznych. Wydawane dokumenty powinny zawierać odciski palców i cyfrowy wizerunek twarzy. Nowe paszporty, z pierwszym elementem biometrycznym - fotografią cyfrową, będą wydawane od 28 sierpnia br. Konieczność wydawania tego typu dokumentów związana jest z zaostrzeniem mechanizmów kontroli paszportowej i weryfikacji tożsamości ich posiadaczy. Jest to jeden z elementów walki z międzynarodowym terroryzmem i zapewnieniem większego bezpieczeństwa państwa i obywateli. Nowe paszporty będą miały szereg zabezpieczeń przed ich fałszowaniem i nieuprawnionym użyciem. Po 28 sierpnia br. wszystkie tzw. stare paszporty zachowują ważność. Osoby wyjeżdżające do USA i Kanady także mogą przekraczać granicę w oparciu o stare dokumenty.

wszystkie
początek strony