Pieniądze na likwidację barier architektonicznych i technicznych dla osób niepełnosprawnych...

2004-10-21, Czwartek

Dodatkową kwotę 272 tys. zł. otrzymał Powiat Raciborski z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. W ramach tych zadań, o dotację w wysokości do 80% kosztów inwestycji związanych z likwidacją barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne zamieszkałe na terenie powiatu raciborskiego i posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wnioski można składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu.

Likwidacja barier architektonicznych polega na dostosowaniu infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dofinansowywane mogą być m.in. takie inwestycje, jak adaptacja łazienki czy zakup i montaż dźwigu do mieszkania. Z kolei likwidacja barier w komunikowaniu się i technicznych ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej komunikowanie się z otoczeniem. W tym przypadku można liczyć na dotację do zakupu sprzętu komputerowego i innych urządzeń technicznych ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Koszt dofinansowania w obu przypadkach może wynieść do 80% kosztów całego przedsięwzięcia.

Ze środków PFRON dofinansowywane są także turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów (kwota dotacji wynosi od 500 do 600 zł.), a także zakupy sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i innych środków pomocniczych (dotacja wynosi do 60% kosztów). Z PFRON dofinansowywana jest również działalność warsztatów terapii zajęciowej oraz zadania polegające na aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Z dofinansowania PFRON skorzystać mogą osoby niepełnosprawne zamieszkałe na terenie powiatu raciborskiego. Warunkiem jest posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W przypadku dotacji na usuwanie barier architektonicznych i technicznych istotny jest również fakt, że z tej formy pomocy korzystać można raz na 3 lata. Wnioski należy składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu przy ul. Grzonki 1. Tam można także uzyskać szczegółowe informacje o możliwościach dotacji ze środków PFRON - tel. 32/415 94 62. Informacje udzielane są również w Referacie Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy ul. Klasztornej 6 - nr tel. 32/415 44 08 wew. 308.

Szacuje się, że w powiecie raciborskim mieszka około 11 tys. osób niepełnosprawnych, w tym 196 zarejestrowanych jest w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne i poszukujące pracy. W województwie śląskim osób niepełnosprawnych jest 420 tys., a w całym kraju około 4,5 mln.