"Podbiliśmy Kielce, ohohoho! Było nas najwięcej, ohohoho!", "Cała Polska w cieniu Śląska!"...

2007-09-03, Poniedziałek

18 DW "Grunwald" im. Zawiszy Czarnego znakomicie reprezentowała na Zlocie w Kielcach region Raciborszczyzny. Niesamowite wrażenie na uczestnikach wywarła piosenka: "Podbijamy Kielce" autorstwa druha Michała Cieśli, która stała się hymnem Gniazda Śląskiego.

Zlot

18 DW "Grunwald" obozowała razem z 13 Ratowniczą Drużyną Harcerską "Bratnie Dłonie" z Hufca Ziemi Rybnickiej. Druh pwd. Marek Majewski prócz funkcji szefa Reprezentacji Hufca, pełnił funkcję szefa podobozu II, w którym znajdowało się prawie 250 harcerzy i harcerek oraz skauci z Hiszpanii i W. Brytanii.

Reprezentacja brała udział w zajęciach V miejsc programowych: Radość, Sprawności na całe życie, Harcerstwo Q przyszłości, Przygoda i przyroda, Braterstwo.

Podczas zlotu nawiązano kontakt ze skautkami z Japonii, a w szczególności ze skautami i skautkami z Majorki (Hiszpania). Codzienne koncerty na dużej scenie zlotowej oraz pod bramą Gniazda Śląskiego sprzyjały dobrej zabawie, wspaniałej atmosferze i integracji. Wspólnymi siłami międzynarodowymi zbudowano most (Hiszpanie, reprezentacja z Hufca Ziemi Raciborskiej oraz harcerki z Hufca Ziemi Wodzisławskiej). Skautka z Hiszpanii uczyła jak upleść procę rzymską. Pozostali Hiszpanie rywalizowali z przedstawicielami powiatu raciborskiego w "Bule".

Zlot

- W strugach deszczu wytrwale staliśmy na apelu inauguracyjnym. W palącym słońcu świętowaliśmy dzień Chorągwi Śląskiej. Wszyscy na długo zapamiętają słynnego "krokieta" i "berka". Długie kolejki w zlotowych marketach. To wszystko przeszło już do historii...pozostały albumy ze zdjęciami...pamiątkowe wpisy...i te wszystkie cudowne chwile, które są w naszych sercach. Jeszcze raz ogromne podziękowania dla organizatorów i wszystkich tych, którzy pomogli nam w przygotowaniach do Zlotu - mówi Marek Majewski, Szef Reprezentacji Hufca ZHP Kuźnia Raciborska na Zlot ZHP - Kielce 2007.

- "Jeden świat, jedno Przyrzeczenie. Wielu harcerzy ale jedna idea." Do zobaczenia za trzy lata w Krakowie na Zlocie ZHP z okazji 100-lecia harcerstwa! - dodaje M. Majewski.

Honorowy patronat nad Reprezentacją Hufca Ziemi Raciborskiej w Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego "Jeden świat jedno przyrzeczenie" Kielce 2007 objął Starosta Raciborski.