Pogotowie Opiekuńcze teraz w powiecie raciborskim...

2005-08-16, Wtorek

Tutaj mieścić się będzie Pogotowie OpiekuńczePierwsza na terenie powiatu raciborskiego Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza od 1 września br. rozpocznie działalność w Pogrzebieniu. Pogotowie opiekuńcze prowadzić będzie Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki (Siostry Salezjanki), które wygrało ogłoszony przez Zarząd Powiatu Raciborskiego konkurs ofert na prowadzenie tego typu placówki. Stosowna umowa pomiędzy Powiatem Raciborskim a Siostrami Salezjankami podpisana została 12 sierpnia br.

W ośrodku będzie mogło zamieszkać 23 dzieci, z czego 18 miejsc przeznaczonych będzie realizację zadań z zakresu socjalizacji, natomiast 5 miejsc na zadania interwencyjne. Począwszy od 1 września br., powiat będzie finansował koszty związane z utrzymaniem dzieci przebywających w Pogotowiu Opiekuńczym, w formie dotacji celowej proporcjonalnie do liczby dzieci przebywających w placówce. Średni miesięczny koszt utrzymania dziecka w roku 2005 wyniesie 2 tys. zł - taką kwotę zaproponowały Salezjanki w złożonej do konkursu ofercie.

Sygnatariusze porozumieniaW Pogrzebieniu, gdzie swoją siedzibę będzie miała Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza, 12 sierpnia br. podpisana została uroczyście umowa na prowadzenie placówki przez Siostry Salezjanki. Sygnatariuszami porozumienia byli: ze strony Powiatu Raciborskiego - Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wziontek, zaś ze strony Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki - Inspektorka Siostra Elżbieta Bartkowska. W uroczystości uczestniczyły osoby, dzięki którym doszło do utworzenia pierwszej tego typu placówki na terenie powiatu raciborskiego.

Goście uroczystości

Siostra Teresa Krzyżewska, dyr. placówkiPrzebywającymi w Pogotowiu Opiekuńczym dziećmi zajmować się będą same Siostry Salezjanki, które posiadają bogate doświadczenie w prowadzeniu tego typu placówek w Polsce. Siostry współpracować będą z opiekunami dziecka, szkołą, sądem rodzinnym, kuratorami sądowymi czy też policją. Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki wybrało już dyrektora pogrzebieńskiej placówki, którym mianowana została Siostra Teresa Krzyżewska.

Pogotowie rozpocznie działalność od 1 września br. Na razie trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe w budynku, który zaadaptowany został na potrzeby tej placówki. Dotychczas były to pomieszczenia gospodarcze. Dzięki ofiarności wielu osób i pomocy samych mieszkańców Pogrzebienia, udało się budynek odremontować i wyposażyć w niezbędne sprzęty konieczne do funkcjonowania tu Pogotowia Opiekuńczego.

Wyremontowane pomieszczenia - pokój

Wyremontowane pomieszczenia - kuchnia

Wyremontowane pomieszczenia - pokój zabaw

Dotychczas dzieci z terenu powiatu raciborskiego, które były kierowane do ośrodka opiekuńczego, odsyłane były do takich placówek w całym kraju. Teraz znajdą swój drugi dom i właściwą opiekę w Pogrzebieniu.