Powiat Raciborski na festynie partnerskim w Altenie (Powiat Märkischer)...

2004-08-10, Wtorek

Powiat Raciborski będzie obecny na festynie partnerskim, który organizuje w dniach 14 i 15 sierpnia br. na zamku warownym w Altenie niemiecki Powiat Märkischer. Celem imprezy jest przybliżenie mieszkańcom Powiatu Märkischer partnerskich regionów - Powiatu Raciborskiego, walijskiego Hrabstwa Wrexham i niemieckiego Elbe Elster. W programie festynu m.in. występy zespołów artystycznych.

Festyn partnerski na zamku warownym w Altenie będzie spotkaniem partnerów zagranicznych Powiatu Märkischer, czyli walijskiego Hrabstwa Wrexham, niemieckiego Elbe Elster i Powiatu Raciborskiego. Samorządy, oprócz oficjalnych delegacji władz, reprezentować będą również zespoły artystyczne. Powiat Raciborski reprezentowany będzie przez: zespół jazzowy "Grupa Bez Nazwy" pod kierunkiem Antoniego Kucznierza, zespół wokalny "Miraż" z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu pod kierunkiem Elżbiety Biskup, wokalistkę Marzenę Korzonek (m.in. laureatkę "Debiutów" na 40. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu), a także przez zespół ludowy "Tworkauer Eiche" z Tworkowa pod kierunkiem Anny Czarnoty i gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tworkowa. Delegacji powiatu przewodniczyć będą Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i członek Zarządu Powiatu Leonard Malcharczyk.

W trakcie dwóch dni imprezy na dziedzińcu zamkowym w Altenie partnerzy Powiatu Märkischer będą prezentować swój dorobek artystyczny i kulturowy. W pierwszym dniu festynu partnerskiego (14.08.br.) od godz. 14.00 do 21.00 przewidziano występy zespołów artystycznych - w tym dniu wystąpią także zespoły "Miraż" i "Tworkauer Eiche", ze specjalnym koncertem jazzowym wieczorem wystąpi zaś "Grupa Bez Nazwy". Następnego dnia (15.08.br.) "Grupa Bez Nazwy" również wystąpi ze specjalnym koncertem, tym razem w towarzystwie znanej wokalistki Marzeny Korzonek. Ponadto podczas festynu gospodynie z Tworkowa będą prezentowały potrawy regionalne, charakterystyczny dla ziemi raciborskiej. Czynne będzie także stoisko Powiatu Raciborskiego, gdzie pracownicy Starostwa Powiatowego w Raciborzu będą udzielać zainteresowanym wszelkich informacji o powiecie.

Festyn partnerski w Altenie to impreza, której celem jest integracja mieszkańców Powiatu Märkischer z partnerskimi samorządami oraz propagowanie idee współpracy międzynarodowej. Uczestnictwo w imprezie Powiatu Raciborskiego to kolejny efekt prowadzonej przez samorząd ożywionej współpracy zagranicznej. To również okazja do zaprezentowania dorobku kulturowego Raciborszczyzny. Wyjazd 54-osobowej reprezentacji Powiatu Raciborskiego do Niemiec możliwy jest dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.