Powiat Raciborski otrzyma dotację na remont ulicy Brzeskiej w Raciborzu...

2005-12-23, Piątek

Listę rankingową Regionalny Komitet Sterujący przedstawił Zarządowi Województwa Śląskiego, który przyjął propozycje RKS. Kwota, jaką dysponuje Zarząd Województwa Śląskiego, wynosi 14 mln Euro, czyli około 55 mln zł. Szacuje się, że pieniądze rozdysponowane zostaną na realizację około 30 najlepszych wniosków znajdujących się na liście rankingowej RKS. Projekt Powiatu Raciborskiego znalazł się na 9 miejscu listy, co oznacza, że uzyska dotację.

Wartość całego projektu Powiatu Raciborskiego pn. "Poprawa dostępności komunikacyjnej terenów inwestycyjnych powiatu raciborskiego - remont ulicy Brzeskiej w Raciborzu " to prawie 1 mln 906 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków Banku Rozwoju Rady Europy wynosi prawie 953 tys. zł. Ulica Brzeska w Raciborzu jest traktem komunikacyjnym o znaczeniu regionalnym. Droga ta łączy powiat raciborski z wodzisławskim, prowadzi do trasy wojewódzkiej nr 936 w kierunku przejść granicznych z Czechami. Ulica Brzeska jest też alternatywnym połączeniem komunikacyjnym z Raciborza do Pszczyny. Będzie to również istotne połączenie komunikacyjne z planowaną autostradą A1. Obecnie ulica Brzeska w Raciborzu jest znacznie uszkodzona. Droga jest zniszczona przez osuwające się skarpy wzgórza morenowego, na stoku którego przebiega najbardziej uszkodzony odcinek drogowy.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, istnieje także szansa przekazania na kolejne projekty ewentualnych oszczędności, jakie mogą powstać w trakcie realizacji Funduszu Dotacji Inwestycyjnych. Ostateczna kwota wsparcia będzie znana po obliczeniu bieżącego kursu Euro w dniu przelania kredytu z Banku Rozwoju Rady Europy. Obecnie lista rankingowa RKS, przyjęta przez Zarząd Województwa Śląskiego, została przekazana do akceptacji BRRE.

Dotacje z Banku Rozwoju Rady Europy, w ramach "Programu łagodzenia skutków restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego", są bardzo korzystne dla samorządów. Pieniądze wypłacane są bowiem przed przystąpieniem do realizacji projektu, a nie jak w funduszach strukturalnych po jego zakończeniu. Zadanie inwestycyjne polegające na remoncie ulicy Brzeskiej w Raciborzu realizowane będzie w ciągu 18 miesięcy na przełomie roku 2006 i 2007.