Powiat Raciborski przekaże samorządowi województwa śląskiego prowadzenie ośrodków specjalnych o znaczeniu regionalnym...

2004-10-28, Czwartek

Od stycznia 2005 roku samorząd województwa śląskiego będzie organem prowadzącym dla dwóch ośrodków specjalnych - Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni Raciborskiej. Śląski Kurator Oświaty oraz Minister Edukacji Narodowej i Sportu uznali, że ośrodki te mają znaczenie co najmniej regionalne i dlatego samorząd województwa śląskiego powinien je przejąć od Powiatu Raciborskiego. Uchwały w sprawie przekazania ośrodków podjęli na ostatniej sesji (28.10.br.) radni Rady Powiatu Raciborskiego.

Możliwość przekazania przez samorząd powiatowy ośrodków specjalnych o znaczeniu co najmniej regionalnym samorządowi województwa stworzyła nowelizacja ustawy o systemie oświaty w czerwcu 2003 roku. Na jej mocy, samorząd województwa został zobowiązany do przejęcie w terminie do końca 2004 roku prowadzenie szkół i placówek mających znaczenie co najmniej regionalne, a przejętych z dniem 1 stycznia 1999 roku przez samorząd powiatowy.

Korzystając ze zmiany przepisów ustawy o systemie oświaty, na początku 2004 roku Powiat Raciborski wystąpił do Marszałka Województwa Śląskiego z propozycją przejęcia przez samorząd województwa trzech ośrodków specjalnych, które mają znaczenie regionalne i ponadregionalne. Chodziło o Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu (OSWNiS), Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kuźni Raciborskiej (MOW) i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudach. Powodem takiej decyzji stała się dramatyczna sytuacja finansowa placówek kształcenia specjalnego w powiecie raciborskim. To problem ogólnopolski, z którym od dłuższego już czasu boryka się wiele samorządów. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach o regionalnym charakterze ośrodków, stosowną uchwałę w sprawie przekazania placówek podjęli w styczniu 2004 r. radni Rady Powiatu Raciborskiego.

Marszałek Województwa Śląskiego od opinii Śląskiego Kuratora Oświaty odwołał się jednak do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. W maju 2004 r. minister podtrzymał opinię Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach o regionalnym charakterze OSWNiS w Raciborzu i MOW w Kuźni Raciborskiej, uchylił natomiast opinię w sprawie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudach. Wobec tego w lipcu 2004 r. Zarząd Województwa Śląskiego zadecydował o przejęciu prowadzonych przez Powiat Raciborski Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni Raciborskiej z dniem 31 grudnia 2004 r. Stosowną uchwałę w sprawie przekazania placówek podjęli również na ostatniej sesji (28.10.br.) radni Rady Powiatu Raciborskiego.

Na terenie Powiatu Raciborskiego funkcjonują trzy ośrodki specjalne, cieszące się bardzo dobrą opinią w kraju. Oprócz tego, Powiat Raciborski jest organem prowadzącym dla 8 szkół ponadgimnazjalnych. W 2003 roku budżet oświaty (bez inwestycji) wykonany został w kwocie ponad 27 mln zł., z czego 46% (czyli ponad 14 mln zł.) kosztowało funkcjonowanie w powiecie 3 placówek kształcenia specjalnego. Średni koszt utrzymania jednego ucznia w szkole ponadgimnazjalnej wynosi ok. 3 tys. zł., zaś w ośrodku specjalnym ok. 20 tys. zł. Obecnie w szkołach ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Raciborski, kształci się blisko 7 tys. uczniów, w tym ok. 700 w placówkach specjalnych.