"Powódź - 10 lat minęło - pamiętamy..."

2007-06-25, Poniedziałek

W części naukowej spotkania odbyły się dwa wykłady. Dr Norbert Mika, historyk, autor licznych prac z zakresu dziejów średniowiecza, zwłaszcza historii Polski i Czech, wygłosił odczyt o wielkich powodziach na ziemi raciborskiej na przestrzeni wieków. Zwrócił uwagę, że powodzie dotykały głównie okolic Raciborza, a nie samego miasta i że wielka woda pojawiała się zwykle w lipcu.

Dr Jan Duda, znany raciborski przyrodnik i autor wielu publikacji i książek o przyrodzie powiatu raciborskiego, Śląska i Polski, wygłosił ilustrowany wykład o nadodrzańskiej florze, której sprzyja "wielka woda". Ponadto omówił gatunki roślin występujące m.in. w lasach tworkowskich.

Spotkanie uświetniły występy młodych artystów z zespołu wokalnego Miraż oraz grupy teatralnej IRREALIS z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu pod dyrekcją Elżbiety Biskup. Występom tym towarzyszyły fragmenty reportaży z autentycznych wydarzeń z lipca 1997 r.