Praca w Wrexham? - to efekt współpracy zagranicznej Powiatu Raciborskiego...

2004-07-13, Wtorek

50 stanowisk pracy w domach opieki na terenie Hrabstwa Wrexham (Walia) czeka na osoby bezrobotne z powiatu raciborskiego. Oferty pracy dla opiekunów osób starszych i pielęgniarek w Wrexham to jeden z efektów współpracy Powiatu Raciborskiego z walijskim hrabstwem.

Hrabstwo Wrexham to jeden z oficjalnych partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego (obok niemieckiego Powiatu Märkischer i Miasta Rendsburg). Podpisana w marcu 2004 r. umowa o partnerstwie przewiduje współpracę samorządów w wielu dziedzinach. Podczas ostatniej wizyty delegacji z Wrexham w powiecie raciborskim (w maju 2004 r.) Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek zwrócił się do Walijczyków z prośbą o pomoc w znalezieniu ofert pracy zagranicą dla osób bezrobotnych z powiatu raciborskiego.

W ostatnim czasie z Hrabstwa Wrexham nadeszły oferty pracy w tamtejszych domach opieki. Strona walijska proponuje pracę dla 50 osób bezrobotnych z terenu powiatu raciborskiego w charakterze opiekunów osób starszych i pielęgniarek. Podstawowym wymogiem jest znajomość na poziomie komunikatywnym języka angielskiego. Walijczycy deklarują również pomoc w znalezieniu zakwaterowania. Szczegółowe informacje uzyskać można w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu, ul. Batorego 9, nr tel. 32/415 45 50.

Obecnie stopa bezrobocia w blisko 120-tysięcznym powiecie raciborskim wynosi 14% (w Wrexham około 2%). Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu, oprócz ofert pracy w Hrabstwie Wrexham, dysponuje także ofertami z Holandii, Danii i Finlandii. W krajach tych poszukiwani są głównie pracownicy budowlani i rolni oraz kierowcy i pielęgniarki. Podstawową barierą jest jednak znajomość języka obcego. Na razie propozycje te nie cieszą się więc dużym zainteresowaniem.