Pracownie komputerowe dla placówek oświatowych Powiatu Raciborskiego...

2004-09-02, Czwartek

Placówki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest Powiat Raciborski, już niebawem wzbogacą o nowoczesne pracownie informatyczne. W ramach projektu "Pracownie komputerowe dla szkół", współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, do placówek trafią zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem i oprzyrządowaniem.

Program "Pracownie komputerowe dla szkół" realizowany będzie w latach 2004-2006. Na realizację projektu w ciągu trzech lat zaplanowano 1 338 223 tys. zł., z czego 334 555,75 tys. zł. pochodzić będzie z budżetu państwa, a 1 003 667,25 tys. zł. jest wkładem wspólnotowym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projektem tym mają zostać objęte publiczne szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, zakłady kształcenia nauczycieli i szkoły policealne.

W 2004 roku przewiduje się wydatkowanie kwoty 312 tys. zł. na wyposażenie pracowni komputerowych w 3495 szkołach podstawowych i gimnazjach oraz w 1714 szkołach ponadgimnazjalnych i policealnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu rozpoczęło właśnie realizację programu w województwach wielokopolskim i zachodniopomorskim oraz w śląskim i opolskim. Placówki ubiegające się o sprzęt komputerowy w ramach projektu muszą spełniać kilka warunków - m.in. w placówkach tych powinien być zatrudniony nauczyciel informatyki, a ponadto placówki musiały posiadać stały dostęp do Internetu oraz zadeklarować gotowość do przygotowania na potrzeby przyszłej pracowni komputerowej pomieszczenia i instalacji elektrycznej. Organ prowadzący z kolei musi zadeklarować gotowość do sfinansowania szkoleń dla nauczycieli z zakresu wykorzystania nowoczesnych technik teleinformatycznych w procesie nauczania.

Programem "Pracownie komputerowe dla szkół" zainteresowały się niemal wszystkie placówki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest Powiat Raciborski. Dyrektorzy placówek wraz z pracownikami Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu opracowali stosowne wnioski, które następnie złożone zostały w Śląskim Kuratorium Oświaty. Kurator Oświaty, jako osoba odpowiadająca za realizację polityki edukacyjnej w województwie, po wstępnej analizie wniosków wytypował szkoły do wyposażenia w pracownie komputerowe.

Z informacji przekazanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach wynika, że już niebawem o nowoczesne pracownie komputerowe wzbogaci się 7 placówek oświatowych, dla których Powiat Raciborski jest organem prowadzącym. Są to: I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Raciborzu, II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu, Centrum Kształcenia Praktycznego w Raciborzu oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu. Zgodnie z warunkami określonymi w projekcie "Pracownie komputerowe dla szkół", każda placówka otrzyma: 10 stanowisk komputerowych dla uczniów wraz z podstawowym oprogramowaniem, 4 stanowiska komputerowe wraz z oprogramowaniem na stworzenie Szkolnego Multimedialnego Centrum Informacji, 1 komputer przenośny i 1 zestaw komputerowy dla nauczyciela wraz z serwerem i systemem sieciowym. Ponadto każda pracownia wyposażona zostanie w drukarkę sieciową, skaner, wideoprojektor, urządzenia sieciowe oraz oprogramowanie edukacyjne. Ponadto, w ramach projektu, Starostwo Powiatowe w Raciborzu sfinansuje szkolenia z zakresu wykorzystania multimediów w procesie nauczania dla 48 nauczycieli. Koszt jednego szkolenia wyniesie około 1 tys. zł.

Pracownie komputerowe z dostępem do Internetu funkcjonują we wszystkich placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Raciborski. W większości sfinansowane zostały w ramach centralnych projektów "Pracownie internetowe w każdej szkole". Pozyskane w ramach programu "Pracownie komputerowe dla szkół" dodatkowe stanowiska komputerowe i sprzęt zwiększają komfort prowadzonych w placówkach zajęć dydaktycznych z informatyki oraz stwarzają możliwość wykorzystania technik teleinformatycznych również podczas zajęć z innych przedmiotów. Powiat Raciborski jako organ prowadzący kładzie szczególny nacisk na promocję wykorzystania nowoczesnych technologii w oświacie oraz na rozwój nowoczesnej struktury teleinformatycznej szkół i placówek oświatowych, a tym samym nieustannie czyni starania o podnoszenie jakości i dostępności kształcenia w tym zakresie w podległych placówkach.