Przenosiny Oddziału Obserwacyjno-Zakażnego raciborskiego szpitala już w przyszłym roku?

2004-10-27, Środa

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z uruchomieniem przy ulicy Gamowskiej Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Powiat Raciborski pozyskał dodatkowe środki w wysokości 392 tys. zł., w ramach Kontraktu Regionalnego Województwa Śląskiego. Pieniądze te pozwolą na rozpoczęcie prac adaptacyjnych pomieszczeń warsztatu i pawilonu anatomii patologicznej na pawilon zakaźny.

Priorytetem samorządu Powiatu Raciborskiego jako organu założycielskiego dla Szpitala Rejonowego w Raciborzu było doprowadzenie do jak najszybszych przenosin działalności lecznicy do nowej siedziby. W kwietniu br. działalność szpitala przeniesiona została ze starego budynku przy ul. Bema do nowych obiektów przy ul. Gamowskiej. W starym obiekcie przy ul. Bema pozostał jedynie Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, gdyż jego działalność wymaga specyficznych warunków - m.in. musi funkcjonować w odrębnym budynku. W nowym obiekcie szpitalnym wyznaczono na działalność oddziału budynek przeznaczony pierwotnie na warsztat i pawilon anatomii patologicznej. Konieczna jest jednak adaptacja budynku na pawilon zakaźny, której koszt szacuje się na ponad 6 mln zł.

Inwestycja budowy szpitala w Raciborzu finansowana jest ze środków centralnych, w ramach Kontraktu Regionalnego Województwa Śląskiego. W tym roku Powiat Raciborski na realizację inwestycji budowy szpitala otrzymał środki w wysokości 12 mln 800 tys. zł. Dzięki zabiegom władz powiatu, udało się jednak pozyskać dodatkowe środki w wysokości 392 tys. zł., które przeznaczone zostaną na prace adaptacyjne budynku przy ul. Gamowskiej na pawilon zakaźny. Udział własny powiatu w realizację inwestycji budowy szpitala w tym roku wyniósł 400 tys. zł., a na prace adaptacyjne z budżetu powiatu wyasygnowane zostaną środki w wysokości 12 tys. zł. Jak zapewnia Wicestarosta Adam Hajduk, jeśli w przyszłym roku z Kontraktu Regionalnego Województwa Śląskiego inwestycja dofinansowana będzie przynajmniej na takim samym poziomie jak w roku bieżącym, to Oddział Obserwacyjno-Zakaźny rozpocznie swoją działalność w nowym budynku przy ul. Gamowskiej już we wrześniu 2005 roku.

Przeniesienie działalności szpitala do nowych obiektów przy ul. Gamowskiej nie oznacza zakończenia budowy szpitala raciborskiego, która trwa od roku 1978. Dzięki przenosin, obniżone zostały przede wszystkim koszty funkcjonowania szpitala, a poza tym pacjenci leczeni są w lepszych, a zarazem godniejszych warunkach - na poziomie bliskim europejskiemu. Bardzo wiele zadań inwestycyjnych jest jeszcze do zrealizowania. Konieczne jest zakończenie pozostałych prac budowlanych w nowym obiekcie, a także doposażenie bloków łóżkowego i zabiegowo-diagnostycznego. Wśród tych najważniejszych zadań, jakie należy zrealizować, to: przeniesienie na ulicę Gamowską działalności Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego (co wiąże się z adaptacją budynku warsztatu i pawilonu anatomii patologicznej na pawilon zakaźny) oraz zakończenie budowy bloku operacyjnego. Ponadto oddziały szpitalne z ulicy Bema przeprowadzone zostały wraz ze starym, wysłużonym już sprzętem diagnostycznym. Zakup nowego sprzętu to bardzo droga inwestycja, którą trzeba zrealizować.