Przyjmowane są wnioski z propozycją kandydatur do tegorocznej nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury...

2004-08-20, Piątek

Już po raz szósty Starosta Raciborski przyzna w tym roku swe nagrody dla animatorów kultury powiatu raciborskiego. Nagroda Starosty w dziedzinie kultury przyznawana jest corocznie wyróżniającym się animatorom kultury, którzy swoimi dokonaniami przyczyniają się do nobilitacji kultury powiatu raciborskiego. Termin zgłoszeń kandydatów do nagrody upływa 15 września br.

Nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od roku 1999, a osoby pretendujące powinny wyróżniać się w swojej działalności kulturotwórczej w jednej z następujących dziedzin: twórczość literacka i publicystyczna, popularyzacja książki i czytelnictwa, upowszechnianie twórczości artystycznej (muzyka, teatr, taniec, sztuki plastyczne i inne), ważne wydarzenie kulturalne, animowanie społecznego życia kulturalnego oraz muzealnictwa i ochrony dóbr kultury. Działania te powinny mieć zasięg ponadlokalny.

Nagroda przyznawana jest na wniosek instytucji kultury, stowarzyszeń lub związków twórczych i kulturalnych, środowiska twórczego, urzędów gmin powiatu raciborskiego. Wnioski z propozycją kandydatur do nagrody należy złożyć w Sekretariacie Starostwa Powiatowego w Raciborzu, przy ul. Klasztornej 6 w nieprzekraczalnym terminie do 15 września br. Wniosek powinien zawierać: dane osobowe kandydata, informacje dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności lub osiągnięcia oraz jego znaczenie dla kultury powiatu, regionu, kraju. Wnioski rozpatruje komisja ds. przyznania Nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury, powołana decyzją Starosty, która decyduje również o ilości nagród.

Tegoroczne nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury wręczone zostaną laureatom podczas uroczystości Powiatowej Inauguracji Roku Kulturalnego, która odbędzie się 24 września br. w Raciborskim Centrum Kultury, przy ul. Chopina 21. Bliższych informacji udziela Inspektor ds. Kultury w Referacie Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu, tel. 32/415 44 08 wew. 334.

Dotychczas nagrodą Starosty w dziedzinie kultury uhonorowani zostali: w 1999 r. - Jolanta Dzumyk, Justyna Bindacz i Jan Kluska; w 2000 r. - Ilona Świerczek, Aldona Krupa i Paweł Newerla; w 2001 r. - Magdalena Gogół-Peszke, ks. Hubert Mikołajeci dr Ryszard Kincel, w 2002 r. - Krystyna Kozłowska, Grazyna Tabor i Irena Hlubek oraz w 2003 r. - Maria Wojtczak z Zobolewiczów, ks. Jan Rosiek i Piotr Libera.