Raciborski pośredniak realizuje programy ze środków europejskich...

2004-07-02, Piątek

Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu rozpoczął realizację dwóch projektów dofinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekty pn. "Na Starcie" i "Szansa" adresowane są do osób bezrobotnych zarejestrowanych w raciborskim pośredniaku.

Celem projektu "Na Starcie" jest wsparcie startu zawodowego młodzieży, która w 2004 r. nie ukończyła 25 roku życia, w tym absolwentów szkół wszystkich typów. W ramach realizacji programu przewiduje się objęcie zintegrowanymi usługami promującymi zatrudnienie w 2004 roku 215-osobowej grupy młodych osób bezrobotnych pozostających bez pracy. 145 osób może liczyć na staże i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, 40 osób na tzw. zatrudnienie subsydiowane (czyli prace interwencyjne), 30 osób będzie mogło natomiast skorzystać ze szkoleń zawodowych poprzedzonych rozmową z doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy. Udział w projekcie umożliwi młodym ludziom nie tylko zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, ale poprzez dostosowanie kwalifikacji i umiejętności do potrzeb rynku pracy pozwoli im na zwiększenie możliwości uzyskania stałego zatrudnienia.

Projekt pn. "Szansa" skierowany jest z kolei do osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu, które figurowały w ewidencji ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat. Podstawowym celem projektu jest wsparcie powrotu osób długotrwale bezrobotnych na rynek pracy, dostosowanie ich kwalifikacji zawodowych w formie szkoleń podnoszących ich atrakcyjność i konkurencyjność na rynku pracy, jak również kierowanie do pracy w ramach prac subsydiowanych (prace interwencyjne). Zakłada się zorganizowanie szkoleń dla 15 osób oraz skierowanie do prac interwencyjnych 15 osób.

W roku 2005 z pomocy w ramach programów "Na Starcie" i "Szansa" skorzysta podobna liczba osób bezrobotnych. Raciborski PUP dodatkowo opracowuje kolejne programy, które pozwolą na pomoc kolejnym bezrobotnym.