Raciborski szpital liczy na środki z funduszy europejskich...

2004-06-30, Środa

Powiat Raciborski ubiega się o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i zintegrowanego systemu zarządzania la Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Zadania ujęte w projekcie opiewają na kwotę 12,2 mln zl., z czego 8,7 mln zł. to planowane dofinansowanie UE.

Program pn. "Podniesienie jakości usług medycznych poprzez wyposażenie Szpitala Rejonowego w Raciborzu w specjalistyczny sprzęt medyczny i zintegrowany system zarządzania szpitalem" opracowany został w celu wykorzystania szans, jakie pojawiły się w związku z możliwością uzyskania środków z funduszy strukturalnych na inwestycje w zakresie ochrony zdrowia. W przypadku uzyskania przez Powiat Raciborski środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, program ma zostać zrealizowany w latach 2004-2005. Całkowity koszt projektu skalkulowany został na 12,2 mln zł., z czego 75% (czyli 8,7 mln zł.) to dofinansowanie z UE, a pozostała kwota 3,5 mln zł. to wkład własny Powiatu, który stanowić będą środki zapisane dla Szpitala w Raciborzu w Kontrakcie Wojewódzkim.

Przedmiotem programu jest zakup specjalistycznego sprzętu medycznego oraz zintegrowanego systemu zarządzania szpitalem, co wpłynie na podniesienie jakości usług medycznych świadczonych w powiecie raciborskim. Projekt przewiduje zakup wielofunkcyjnego zestawu rentgenowskiego (zdalnie sterowanego, umożliwiającego wykonanie wszystkich zaawansowanych procedur w radiologii, przede wszystkim fluoroskopii, radiografii na stole i stojaku płucnym, konwencjonalnej tomografii), zakup systemu radiografii cyfrowej (system umożliwia zamianę danych obrazowych na dane cyfrowe, co z kolei stwarza możliwość wykorzystania systemu komputerowego do zapisywania ich do pamięci o dużej pojemności, a tym samym archiwizowania wykonanych badań), zakup zestawu laparoskopowego chirurgiczno-ginekologicznego wraz z instrumentami wielorazowego użytku, zakup siedmiu stanowisk Intensywnej Opieki Medycznej (w tym łóżka do intensywnej terapii z osprzętem). Ponadto projekt przewiduje zakup zintegrowanego systemu zarządzania szpitalem, czyli zakup oprogramowania części administracyjnej i medycznego szpitala oraz zintegrowanie oprogramowania i doposażenie szpitala w sprzęt komputerowy.

Powiat Raciborski jest organem założycielskim dla Szpitala Rejonowego w Raciborzu, który zapewnia leczenie stacjonarne dla mieszkańców powiatu raciborskiego i okolicznych miejscowości. Leczenie i diagnostyka schorzeń i chorób możliwa jest jedynie w dobrze wyposażonych wysoko specjalistycznych szpitalach, które posiadają wystarczającą ilość sprzętu medycznego spełniającego określone prawem standardy. NFZ przeprowadził analizy dotyczące wskaźników hospitalizacji w poszczególnych powiatach województwa śląskiego. Wynika z nich, że Powiat Raciborski cechuje się dużą liczbą zachorowań na nowotwory i choroby układu krążenia, których leczenie związane jest z posiadaniem wysoko specjalistycznych urządzeń. Obecna sytuacja raciborskiego Szpitala (brak specjalistycznego Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej) powoduje konieczność przewożenia pacjentów na podobne oddziały do innych szpitali.