Rok działalności domu dla pokrzywdzonych dzieci w Pogrzebieniu...

2006-08-31, Czwartek

Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Pogrzebieniu rozpoczęła swoją działalność 1 września 2005 r. Goszczący w placówce przedstawiciele samorządu powiatu zgodnie stwierdzili, że placówka właściwie realizuje zadania opiekuńczo-wychowawcze.
- Placówka zapewnia dzieciom ochronę przed różnymi zagrożeniami i niebezpieczeństwami, stwarza warunki niezbędne dla wszechstronnego rozwoju wychowanków oraz ułatwia dostęp do dóbr dotychczas często niedostępnych dla większości przebywających w niej dzieci - ocenia Starosta Raciborski Jerzy Wziontek. - Siostry Salezjanki zapewniają dzieciom kształcenie, dbają o wyrównywanie ewentualnych różnic rozwojowych i szkolnych. Placówka zapewnia dzieciom ciekawe formy wypoczynku oraz organizuje zajęcia rozwijające ich zainteresowania - dodaje Starosta.
- Pracownicy placówki współpracują również z rodzinami dzieci w celu usprawnienia ich umiejętności opiekuńczo-wychowawczych oraz stworzenia warunków sprzyjających powrotowi dzieci do domu - ocenia z kolei Henryk Hildebrand, dyr. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu.

Do tej pory dzieci z terenu powiatu raciborskiego, które były kierowane do ośrodka opiekuńczego, odsyłane były do takich placówek w całym kraju. Szczególnie palącym problemem był brak odpowiedniej placówki lub rodziny zastępczej, do której mogłyby trafiać dzieci zabrane z rodziny, w ramach interwencji policji lub kuratorów sądowych. Pierwszym próbami rozwiązania tego problemu przez samorząd powiatu było powołanie rodzin zastępczych, funkcjonujących na zasadzie pogotowia opiekuńczego. Stworzono trzy takie rodziny, z których tylko jedna działa do dziś. Model systemu opieki nad dziećmi pozbawionymi całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej polegający na utworzeniu wielofunkcyjnej placówki opiekuńczo-wychowawczej wypracował specjalny zespół powołany przez Starostę Raciborskiego. Ogłoszono zatem otwarty konkurs ofert na realizację tego zadania.

Za najlepszą ofertę komisja konkursowa uznała tę złożoną przez Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki (Siostry Salezjanki) z siedzibą władz inspektorialnych w Łomiankach. Zgromadzenie, zgodnie ze swoją regułą, prowadzi podobne placówki na terenie kraju. Siostry Salezjanki posiadały w Pogrzebieniu (gm. Kornowac) bazę lokalową, która można było przystosować na potrzeby placówki opiekuńczo-wychowawczej. Salezjanki na potrzeby placówki zaadaptowały dotychczasowe pomieszczenia gospodarcze, wykonały remont i wyposażyły placówkę w niezbędne sprzęty.

Placówka w Pogrzebieniu - przed i po remoncie

W sierpniu 2005 r. podpisana została umowa pomiędzy Powiatem Raciborskim a Zgromadzeniem Córek Maryi Wspomożycielki. Jej przedmiotem było utworzenie w Pogrzebieniu z dniem 1 września 2005 r. Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. M. Laury Meozzi.
- Zgodnie z umową, w ośrodku powinno mieszkać 23 dzieci, lecz ze względu na potrzeby przebywa ich jednorazowo 27-28. Powiat Raciborski finansuje koszty związane z utrzymaniem dzieci, proporcjonalnie do liczby przebywających w placówce dzieci - mówi Aleksander Kasprzak, kier. Referatu Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Raciborzu.
- Doceniamy znaczenie ośrodka w systemie opieki nad dziećmi pozbawionymi całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Dlatego też, na miarę swoich możliwości, wsparliśmy placówkę poprzez utwardzenie drogi dojazdowej do ośrodka. Również mieszkańcy Pogrzebienia zaakceptowali istnienie tej placówki, pomagając bezpłatnie przy pracach adaptacyjno-remontowych - mówi Józef Stukator, Wójt Gminy Kornowac, na której terenie działa placówka.
Wsparcia dla pogrzebieńskiej placówki udzieliło też Miasto Racibórz, przekazując 50 tys. zł na uzupełnienie wyposażenia placówki.

Dzieci mieszkają w przytulnych pokojachSwój drugi dom i właściwą opiekę dzieci pozbawione opieki znajdują teraz w Pogrzebieniu. Dyrektorem Wielofunkcyjne Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Pogrzebieniu jest s. Teresa Rozalia Krzyżewska. Oprócz niej, opiekę nad dziećmi sprawują wychowawcy, psycholog, terapeuta, nauczyciel i pracownik socjalny, a także kucharka, sprzątaczka i praczka. Wychowankom przebywającym w placówce zapewnione są właściwe warunki socjalno-bytowe.

S. Teresa Rozalia Krzyżewska jest dyr. placówki

- Dzieci mieszkają w maksymalnie 3-osobowych pokojach, mają zapewnione wyodrębnione miejsca do nauki i zabawy, otrzymują ubrania, wyżywienie oraz środki czystości stosownie do wieku, są wyposażane w podręczniki i przybory szkolne - mówi s. Teresa Rozalia Krzyżewska. W kwietniu br. rozpoczęto adaptację wolnych pomieszczeń na salę rekreacyjno-gimnastyczną.
Oprócz opieki nad dziećmi, placówka współpracuje też z ich rodzinami, w których bardzo często występują problemy z nadużywaniem alkoholu.
- Kontakt z rodzinami pracownicy placówki utrzymują poprzez spotkania w placówce, odwiedziny w domu rodzinnym dziecka, wspólne załatwianie spraw w różnych urzędach. Rodzice mają również zapewniony bezpośredni kontakt z dziećmi, jeżeli postanowieniem sądu nie został im ograniczony taki kontakt - informuje s. Krzyżewska, dyr. placówki w Pogrzebieniu.