Rusza V Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny...

2006-06-05, Poniedziałek

Drogą przesłuchań konkursowych, które odbywały się w kilku miastach (Świdnica, Rybnik i Racibórz), a także na podstawie nadesłanych nagrań demo do udziału w finale konkursu piosenki ekologicznej zakwalifikowało się 61 uczestników z całego kraju (m.in. z Warszawy, ze Świdnicy, z Kostomłotów, Bieławy). Z kolei do konkursu wiersza ekologicznego, na podstawie przesłanych zgłoszeń i wierszy, zakwalifikowało się 35 osób (m.in. z Bierunia, Kostomłotów, Leżajska).

V Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny zainaugurowany zostanie 8 czerwca br. podczas dorocznego Festynu Ekologicznego Miasta Racibórz, który odbywać się będzie na raciborskim Rynku. Około godz. 11.00 uroczystego otwarcia dokonają wspólnie gospodarze festiwalu - Starosta Raciborski Jerzy Wziontek i Prezydent Raciborza Jan Osuchowski.
W pierwszym dniu festiwalu jego uczestnicy wezmą także udział w warsztatach wokalnych i literackich, a wieczorem (o godz. 20.30) w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu odbędzie się wieczór wspomnień festiwalowych "Przeżyjmy to jeszcze raz" z udziałem laureatów poprzednich edycji festiwalu.

W drugim dniu festiwalu również odbywać się będą zajęcia warsztatowe z zakresu formy utworów poetyckich i sfery tematycznej wiersza (konkurs wiersza ekologicznego) oraz doskonalące umiejętności wokalne i interpretacyjne w dziedzinie piosenki (konkurs piosenki ekologicznej). Natomiast o godz. 20.30 w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu odbędzie się "Wieczór interpretacji" oraz wspomnień literackich z okazji V edycji festiwalu.

W sobotę, 10 czerwca br., w trzecim dniu festiwalowym uczestnicy spotkają się z jurorami. W tym roku pracom jury konkursu piosenki ekologicznej przewodniczyć będzie prof. Mirosława Knapik z Akademii Muzycznej w Katowicach, zaś przewodniczącym jury konkursu wiersza ekologicznego będzie Leszek Wojtowicz - znany poeta i bard krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami". O godz. 12.00 w Domu Kultury "Strzecha" rozpocznie się natomiast koncert konkursu piosenki ekologicznej.
Przesłuchania konkursowe odbywać się będą dwuetapowo - w pierwszym etapie uczestnicy zaprezentują po dwa utwory konkursowe, zaś w drugim etapie udział weźmie 5 najlepszych wykonawców z każdej kategorii 9 (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne). Wstęp na koncert jest wolny.

Festiwal Ekologiczny tradycyjnie zakończy się Koncertem Galowy. Koncert odbędzie się w niedzielę, 11 czerwca br., o godz. 17.00 w Domu Kultury "Strzecha" w Raciborzu.
Uczestnicy jubileuszowej edycji festiwalu zaprezentują spektakl słowno-muzyczny, wręczone zostaną też statuetki złotej, srebrnej i brązowej Kuli Ziemskiej dla laureatów konkursów piosenki i wiersza ekologicznego oraz nagrody. Wstęp na koncert jest wolny.

Efektami rzeczowymi festiwalu będą płyta VCD-live Koncertu Galowego oraz tomik wierszy. Ponadto koncert galowy rejestrowany będzie przez Raciborską Telewizję Kablową, która wyemituje na swojej antenie relację z tego wydarzenia.

Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej organizują od samego początku wspólnie: Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu, Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Urząd Miasta Racibórz.