Rusza jesienna akcja szczepienia lisów...

2004-10-13, Środa

W okresie od 15 do 17 października br. na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów specjalnej szczepionki dla lisów. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych. W ostatnich latach populacja lisów na terenie województwa wzrosła ponad trzykrotnie.

Akcja będzie prowadzona z sześciu samolotów AN-2, startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Będą one wykładać szczepionki z wysokości około 200 metrów, w sumie zostaną one wyłożone na powierzchni ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. Średnio na 1 km2 ma zostać rozrzuconych do 20 kostek-przynęt ze szczepionką. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych ponad 202 tys. szczepionek. Są to małe brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy zapach ten wyczuwają z odległości 800 metrów. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych, np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy, wyczuwając zapach człowieka, nie zjedzą już kostki. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych.

W ostatnich latach populacja lisów na terenie województwa wzrosła ponad trzykrotnie. Z danych podawanych przez myśliwych wynika, że w Śąskiem żyje obecnie ponad 7,5 tys. lisów. Z ustaleń Łowczych Okręgowych z Bielska, Katowic i Częstochowy wynika, że na 1 km2 powierzchni województwa śląskiego przypada ok. 0,69 lisa wolno żyjącego. W latach 70-tych ubiegłego wieku średnio na 1 km2 przypadało ok. 0,2 lisa.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy do roku - na wiosnę i w jesieni. Środki na tę akcję pochodzą z rezerwy budżetu państwa i są przekazywane na wniosek Wojewody Śląskiego. W tym roku jesienna akcja szczepienia lisów będzie kosztowała około 546 tys. zł. - kwotę tę zarezerwowano w budżecie wojewody. Środki finansowe poniesione na szczepienie przez Rzeczypospolitą zostaną w poważnej części refundowane z funduszy Unii Europejskiej.

W wyniku prowadzonej do tej pory akcji szczepienia lisów wolno żyjących obserwuje się poważny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt. I tak w roku 2003 na terenie całego województwa zanotowano jeden przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich, a w 2004 zanotowano 2 przypadki wścieklizny u zwierząt. Świadczy to o skuteczności szczepienia prowadzonego przez Inspekcję Weterynaryjną województwa śląskiego.

wszystkie
początek strony